Stát by měl Tchibu zaplatit náhradu za zrušenou pokutu

Praha - Stát zaplatí společnosti Tchibo zhruba 1,3 milionu korun jako náhradu škody kvůli někdejší sedmimilionové pokutě uložené antimonopolním úřadem (ÚOHS). Dnes o tom v letité kauze rozhodl brněnský městský soud. Tchibo a další firmy dostaly pokutu za zakázané dohody o cenách v roce 1994. Proti verdiktu se může stát odvolat ke Krajskému soudu v Brně, řekla soudkyně brněnského městského soudu Renata Gajdošíková.

Pokutovaných 7 milionů korun zaplatila společnost v únoru 1995. O dva roky později dostala částku zpět, protože Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí úřadu o pokutě zrušil. Tchibo se poté rozhodlo po státu vymáhat peníze, o které firma přišla na úrocích ze sedmimilionové částky.

Předloni v srpnu se na stranu firmy postavil Nejvyšší soud (NS). Zrušil předchozí verdikt krajského soudu, který dal ve sporu za pravdu antimonopolnímu úřadu. Tvrdil, že věc posoudil nesprávně. Krajský soud pak případ vrátil k městskému soudu, který už dříve Tchibu vyhověl. Nyní se kauzou zabýval znovu.

Tchibu vadí hlavně ušlý zisk 

Podle NS je nepochybné, že firmě mohl zaplacením pokuty ujít zisk, jehož by při běžném nakládání s penězi dosáhla. Peníze totiž firma podle svého tvrzení ukládala v bance na úrok. Nesouhlasil ani s námitkou krajského soudu, že Tchibo náhradu dostat nemůže, protože pokuta byla vyměřena jeho předchůdci - firmě Balírny Tchibo. Tchibo je ale řádným právním nástupcem, uvedl NS.

Tchibo se mělo podle soutěžního úřadu kartelu dopustit v roce 1994, kdy byla zveřejněna výzva Českého kávového svazu k postupnému zdražování kávy o deset procent měsíčně. Pokuty sedm milionů korun dostaly také společnosti Douwe Egberts Praha a Tchibo Praha. Český kávový svaz měl zaplatit 50 000 Kč. Úřad pak sankci dvěma posledně jmenovaným firmám zrušil.