Soud řeší návrh na insolvenční řízení vůči Legios Loco, firma jej považuje za šikanózní

Krajský soud v Českých Budějovicích řeší návrh na insolvenční řízení proti společnosti Legios Loco. Soud zároveň vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky. Podle údajů v insolvenčním rejstříku dluží společnost různým věřitelům až miliardu korun. Legios Loco vnímá návrh jako snahu o nepřípustné vydírání a předpokládá, že bude zamítnut jako neopodstatněný. Firma nemá žádné závazky po lhůtě splatnosti, sdělila mediální konzultantka firmy Radka Háčková.

Stovky milionů dluží Legios Loco firmě Heavy Machinery Services (HMS), která je v úpadku od roku 2014. Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala firma Car Service Partner, které Legios Loco dluží více než tři miliony korun za pronájem aut. Pohledávky vůči firmě ale mají ještě asi další dvě desítky věřitelů.

„Insolvenční návrh podaný jednou ze společností skupiny Czechoslovak Group považujeme za šikanózní a opakovaný pokus poškodit společnost Legios Loco,“ uvedla Háčková. Dodala, že první insolvenční návrh podala táž skupina zhruba před dvěma týdny u Městského soudu v Praze, který jej zamítl. Teď podle ní zkouší totéž u místně nepříslušného Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Pohledávky za zhruba tři miliony jsou podle Háčkové smyšlené, insolvenční navrhovatel je získal dvojnásobným postoupením mezi nemajetnými účelovými firmami v posledních dvou týdnech. „Skupina CSG se pomocí třetích firem snaží pirátsky získat zásadní vliv v insolvenci Heavy Machinery Services a nově s pomocí podvodného insolvenčního návrhu ovládnout přes třetí firmy společnost Legios Loco,“ dodala Háčková.

Podle mluvčího Czechoslovak Group Jaroslava Martínka není společnost Car Service Partner členem této skupiny. „Proto nám nepřísluší se k záležitosti vyjadřovat,“ uvedl Martínek.

Insolvenční návrh uvádí, že Legios Loco vlastní jen stroje za padesát milionů korun, zásoby a rozpracované výrobky za zhruba 400 milionů korun a sama firma má vůči jiným subjektům pohledávky asi za 300 milionů.

„Dlužník nevlastní nemovitý majetek, jeho výrobní činnost probíhá v areálech v Lounech, částečně v Nymburce a Horním Slavkově, tyto areály jsou ve vlastnictví tří osob,“ uvádí se ve zveřejněném insolvenčním návrhu.

Podle obchodního rejstříku patří firma kyperské společnosti

Legios Loco si pronajímá část areálu lounských strojíren. Do obchodního rejstříku byla zapsána v lednu 2013. Tehdy byla jediným akcionářem londýnská společnost Legios Group, která byla také jediným akcionářem HMS (původně Legios).

Firma Legios Loco patří podle údajů v obchodním rejstříku kyperské firmě Kirosium Limited. Lounská vagonka HMS patří britské firmě CDM Engineering.

Média už dříve psala, že za Legios Loco i za HMS stojí podnikatel žijící v Londýně František Savov obviněný v rozsáhlé kauze daňových podvodů. Sám Savov však majetkové vazby vždy odmítal.

V minulosti o vazbách psal server iDNES.cz nebo Hospodářské noviny. Ty se odvolávaly na výpovědi bývalých členů vedení HMS, které zazněly předloni u českobudějovického soudu v řízení o úpadku HMS. Podle nich mají obě firmy stejného majitele – právě Savova.

„Z výslechů svědků před insolvenčním soudem v rámci insolvenčního řízení vůči HMS vyplynulo, že obě společnosti, HMS a dlužník, jsou nejen obchodními partnery, ale i propojenými osobami, jejichž konečným faktickým společným vlastníkem je pan František Savov,“ uvádí rovněž insolvenční návrh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
před 7 hhodinami

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
před 14 hhodinami

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
před 16 hhodinami

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
před 16 hhodinami

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
před 17 hhodinami

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
včera v 05:30

Nejdůležitějším tématem voleb bude ekonomika, shodli se politici

Volby vždycky vyhrává ekonomika, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ekonomika bude zásadním tématem voleb také podle dalšího místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) i podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy a šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
5. 1. 2025
Načítání...