Sněmovna podpořila „antilichvářskou“ novelu

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh sociálnědemokratické novely, která má pomoci v boji s lichvou. ČSSD chce u spotřebitelských úvěrů shora omezit takzvanou roční procentní sazbu nákladů, tedy RPSN. V ní jsou zahrnuty nejen úroky, ale všechny poplatky zaplacené kromě samotné jistiny. Novela zákona odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl občanský demokrat Pavel Svoboda. Předlohu nyní posoudí sněmovní rozpočtový výbor.

Horní hranice RPSN by se měla odvíjet od repo sazby České národní banky zvýšené o zákonem stanovený limit. Zákon by měl také zakázat, aby se spory ze spotřebitelských úvěrů řešily v rozhodčím řízení. Repo sazba je úroková sazba, za kterou odkupuje centrální banka od komerčních bank jimi eskontované směnky. Aktuální dvoutýdenní repo sazba ČNB činí 1,25 procenta.

Stanovení maximální možné výše RPSN navrhuje ČSSD tak, aby se rovnala repo sazbě ČNB zvýšené o odstupňovaný limit procentních bodů v závislosti na objemu půjčky. U půjček do 9999 korun by to smělo být nejvýše 30 procentních bodů nad repo sazbu, tedy dohromady 31,25 procenta. U půjček nad 10 tisíc korun 25 procentních bodů nad repo sazbou a u půjček nad 30 tisíc korun jen 20 procent nad repo sazbou.

Vláda s návrhem nesouhlasí

Kabinet Jana Fischera zastává názor, že omezení by se nemělo vztahovat jen na spotřebitelské úvěry, ale na všechny, hlavně ze strany nebankovních poskytovatelů půjček. Omezení by se také mělo vztahovat na různé smluvní pokuty a sankce.

Proti návrhu je i Česká leasingová a finanční asociace. Stanovení jakékoli maximálně přípustné úrokové míry spotřebitelských úvěrů podle ní není ani vhodným ani dostatečným nástrojem proti nekalým praktikám a nátlakovým přístupům některých poskytovatelů těchto úvěrů.

Návrh ČSSD
Zdroj: ČT24/ČSSD
Vydáno pod