Snadné hypotéky končí

Snadné hypotéky končí (zdroj: ČT24)

Od prvního dubna začne platit doporučení České národní banky neposkytovat úvěry přesahující 90 procent ceny nemovitosti. Spolu s tím tak končí možnost žádat o vysoké hypotéky. Zájemci budou muset mít minimálně deset procent hodnoty bytu či domu našetřeno. Banky tak hlásí v posledních týdnech velký zájem klientů právě o vyšší hypotéky. A už dva měsíce stoupají úrokové sazby.

Velkou část pracovní doby tráví Jana Valušová na schůzkách mimo svoji kancelář. Z výplaty pak nejvíc vydá v současné době právě za hypotéku. Čtyřmilionový úvěr si s manželem vzali loni. Ze svého měli našetřených 200 tisíc korun a i proto chvátali, aby úvěr získali co nejdřív. „Určitě to byl jeden z motivů vyřešit otázku bydlení, pustit pronájem a začít to řešit co nejdřív, dokud je to vzhledem k hypotékám, ale i tomu zpřísnění, co nejvýhodnější,“ vysvětluje Valušová.

Od dubna by jim totiž už taková částka nestačila. Úvěr nezíská ten, kdo nebude mít našetřeno alespoň deset procent. Na čtyřmilionový úvěr by tak museli mít alespoň 400 tisíc korun. „Už je to dvojnásobná částka, těch čtyři sta tisíc. Musíte dál řešit, kde si na to půjčíte. Ať už od rodiny nebo dalších finančních institucí,“ dodává Valušová.

„Budou muset kombinovat hypotéku například se spotřebitelskou půjčkou nebo půjčkou ze stavebního spoření a tam jsou samozřejmě úroky mnohem vyšší,“ vysvětluje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

V posledních týdnech tak byl o úvěr u bank velký zájem. V únoru hypotéku uzavřelo o skoro deset procent víc klientů než v lednu. „Budeme limitováni maximálním objemem nad rámec 80 procent, tak pro to pásmo nad 80 procent zvýšíme úrokovou sazbu. Očekáváme, že zájem bude stále velký, nicméně dostupnost hypoték se pravděpodobně sníží,“ říká vedoucí týmu hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.

Nemlčet - základní pravidlo pro toho, kdo se dostane do problému se splácením hypotéky

Česká národní banka hypotéky reguluje především kvůli tomu, aby si nepůjčovali lidé, kteří by v budoucnu - až se zvednou úroky - mohli mít problém splácet. Takové případy řeší i v Poradně při finanční tísni. Nejdůležitějším pravidlem je podle nich to, aby lidé nemlčeli a své problémy se splácením začali ihned řešit. V takovém případě, podle ředitele Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala, se bude v prvé řadě zjišťovat to, proč dotyčný nemůže hypotéku splácet, jaké má další závazky a jestli již kontaktoval hypotečního věřitele.

Banky podle jeho zkušeností chtějí, aby jejich klienti hypotéky spláceli, a tak nabízejí i dočasné změny splátek - jejich snížení nebo i odložení. K dražbám nemovitostí pak prý sahají přibližně po půl roce nesplácení. „Jsou klienti, kteří se nemohou domluvit s hypoteční bankou, buď proto, že zůstali na splácení sami, nebo protože onemocněli, jsou dlouhodobě nemocní a dohoda z tohoto důvodu možná není a v tom případě nastává dražba,“ vysvětluje Šmejkal.

Klient se někdy může s bankou i domluvit, že nemovitost zkusí nejdřív prodat sám, a tedy za vyšší cenu, než banka. Nesplácených hypoték ale v posledním roce ubylo - je jich o skoro pětinu méně než před rokem.

Přes nedostatek bytů jsou v Praze i takové, o které zájem není

Ačkoliv je v hlavním městě aktuálně bytů nedostatek, jsou tady i takové nemovitosti, na které se fronta nestojí. Vypadají na pohled pěkně, mají vyřešené právní záležitosti a ještě k tomu jsou o dost levnější než ostatní. Jenže mají problematickou minulost.

Jako například na první pohled dům člověka, který v devadesátých letech přišel k penězům. Vířivka, sauna, obří sprchový box - i zlaté doplňky nad záchodem, oblouková okna a balustrády. Tyhle nevlastnil nikdo bezejmenný, ale místní podnikatel a politik Roman Houska. A skoro každý v okolí to dobře ví. Prodává se za bez koruny za sedm milionů. Tato částka se objevila na realitních serverech v posledních dnech.

Ceny bytů
Zdroj: ČT24

Dům je viditelně dlouho prázdný a nikdo nereaguje ani na zvonek. Podle sousedů sem sice zájemci občas chodí, prodej ale komplikuje ještě jedna kapitola z historie domu. Přímo před touto garáží v listopadu 2013 Housku zastřelil vrah a ten po střelbě dům prohledával.

Takové obrázky si pamatuje řada kupců - stejně jako ty z Brna, kde o pár měsíců dřív zemřela celá rodina - podle zatím nepravomocného rozsudku ji zavraždil příbuzný, Kevin Dahlgren. Podle makléře Re/max Jakuba Hrbáče se dům prodával zhruba deset měsíců, což byla výrazně delší doba než bývala obvyklá.

Problematické jsou ale i příliš extravagantní a drahé nemovitosti. Třeba vila v Rozdrojovicích u Brna je k na prodej už několik let. Za dům s 18 pokoji ve stylu podnikatelského baroka chtěl ještě loni její majitel přes 100 milionů korun. „Cena nemovitosti může být v případě pochybné historie anebo výrazné specifikace té nemovitosti až o třicet procent nižší,“ dodává Hrbáč.

I daleko míň známé domy si ale kupce občas hledají těžko. Například takový, který stojí na konci Dubské ulice v Teplicích. V lokalitě, která byla donedávna vyhlášená prostitucí. Podle prodávajícího sloužil jako penzion. S červeně a růžově vymalovanými pokoji je v nabídce už řadu měsíců, za milion šest set tisíc korun.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 10 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 19 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...