Singer: Kvůli hrozícímu zpomalení ekonomiky ČNB zřejmě na úroky nesáhne

Krynica - Rizika zpomalení růstu české ekonomiky jsou stále výraznější a zvyšuje se tak pravděpodobnost, že zvýšení nákladů na úvěry bude odloženo. Uvedl to v dnešním rozhovoru pro agenturu Reuters guvernér České národní banky Miroslav Singer. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v České republice od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Dosavadní prognózy banky naznačovaly, že by sazby mohly růst od počátku příštího roku.

Podle Singera ekonomické údaje nyní zvyšují pravděpodobnost horšího vývoje, než banka čeká. „Nemluvíme o konkrétních údajích z nových zpráv, ale s ohledem na minulý týden se mi zdá, že možnost zpomalení je všeobecně stále o něco výraznější,“ prohlásil Singer. To podle něj zvyšuje pravděpodobnost možného odložení zvyšování úrokových sazeb.

Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl méně, než se čekalo. Místo původně odhadovaných 2,4 procenta, si česká ekonomika nakonec polepšila jen o 2,2 procenta. Ekonomický růst je navíc nyní tažen jen vývozem, domácí poptávka je slabá. Centrální banka v reakci na to uvedla, že struktura růstu, který je tažen hlavně vývozem, je neinflační. Srpnová inflace pak byla pod odhadem banky.

Domácí poptávka je však stále slabá kvůli vysoké nezaměstnanosti a vládním opatřením na snížení výdajů kvůli zlepšení stavu rozpočtu. Na ekonomiku začíná mít negativní dopad také těsné napojení na eurozónu, kam směřuje téměř většina vývozu.

Vydáno pod