Singer: Euro možná přijme příští vláda. Česko většinu kritérií plní

3 minuty
Události: Česko v eurozóně nejdřív v roce 2020
Zdroj: ČT24

Společnou měnu euro přijme nejdříve až následující vláda, nikoliv ta současná – Sobotkova. České televizi to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer s tím, že je tedy možné hovořit minimálně o roce 2020. V nové analýze ČNB popisující připravenost Česka na vstup do eurozóny ale banka spolu s ministerstvem financí radí přesné datum zatím neurčovat.

Rychlé přijetí společné měny by uvítaly mnohé firmy obchodující se zahraničím, naopak většina politiků i ČNB to odmítá. „Protože tato vláda nemá vstup do eura ve svém programu a vstupovat bude nejdřív ta vláda příští, tak se bavíme o roku 2020 jako nejbližším případě,“ míní Singer. Právě Sobotkova vláda přitom začátkem prosince posoudí novou analýzu ČNB.

Ministerstvo financí s národní bankou v dokumentu píší, že Česko většinu klíčových kritérií pro přijetí eura plní. Ve stanovených hranicích je státní dluh, inflace i úrokové sazby. Jediné co stát neplní, je vstup do systému směnných kurzů. Což je, jinými slovy, minimálně dvouleté úzké navázání koruny na euro.

Kritéria pro příjetí eura, která Česko plní
Zdroj: ČT24

Určení data pro přijetí eura je ale především politická otázka. V současnosti ale v Poslanecké sněmovně není zastoupena žádná strana, která by na rychlém vstupu do eurozóny trvala. Politici se obávají zejména nedávných problémů spojených s dluhovou krizí a také toho, že by Česko muselo v případě vstupu do eurozóny do stabilizačního fondu během čtyř let poslat 51 miliard.

Nejvíce nakloněné k přijetí společné měny jsou ze sněmovních stran ČSSD a TOP 09, ani tyto dvě strany ale nikam nespěchají. Ministr financí Andrej Babiš (ANO), podobně jako třeba ODS, chce, aby Češi hlasovali o přijetí eura v referendu. O termínu vstupu do eurozóny by nechali občany hlasovat i komunisté.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér a předseda strany: „Ještě musíme několik let pracovat na tom, abychom přiblížili naše mzdy, abychom přiblížili naši životní úroveň.“
  • Andrej Babiš (ANO), ministr financí, vicepremiér a předseda hnutí: „Určitě není důvod dneska vstupovat do eurozóny, když vidíme, jak vlastně bezhlavě rozhodovala o Řecku.“
  • Jiří Dolejš (KSČM), místopředseda strany: „Stabilita eurozóny je nejvíc ohrožena finančně slabými státy, což je celé jižní křídlo, nejen Řecko. Španělsko by bylo daleko větší problém.“
  • Miroslav Kalousek (TOP 09), 1. místopředseda strany a exministr financí: „Není důvod stanovovat pevný termín vstupu do eura, to by byla chyba. Ale stejná chyba by byla na ten cíl rezignovat.“

Třeba na Slovensku přitom i dnes, sedm let po přijetí eura podporují měnu dvě třetiny lidí. A v celé eurozóně euru věří 61 procent obyvatel. V Česku naopak podle průzkumů dvě třetiny lidí euro odmítají.

Podpora společné měny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 7 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 11 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 12 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...