Sílící česká měna se vydala směrem k 25 korunám za euro. Oslabuje vývozce, pomáhá dovozcům

3 minuty
Události: Česká koruna zpevňuje
Zdroj: ČT24

Česká měna začala po čtvrtečním nečekaně výrazném zvýšení úrokových sazeb centrální bankou posilovat. Kurz se momentálně pohybuje kolem 25,30 koruny za euro. Zpevňovat má podle expertů dál. Nepomůže to vývozcům, naopak u zboží z dovozu by kurz mohl brzdit zdražování.

Je to kombinace, kterou nikdo z českých vývozců nemá rád. Tedy rostoucí ceny surovin, energií, dopravy a silná koruna. Když česká měna zpevňuje, dostávají za nasmlouvané ceny v eurech méně korun.

„Snažíme se předvídat naše příjmy v eurech a v podobné částce nakupovat i od českých dodavatelů v eurech, pokud je to možné,“ říká k tomu šéf fúzí a akvizic společnosti Vafo Petr Kříž.

Krmivo pro psy a kočky tato firma vyváží do 75 zemí. Už zvažuje, o kolik budou muset svým zákazníkům zdražit. Na vině ale nejvíce budou drahé suroviny. „Posilování kurzu nevnímám jako zásadní riziko. Tím je spíš velice rychlé, nekontrolovatelné a nepředvídatelné zdražování všech možných vstupů do výroby, počínaje obaly, plechovkami, veškerou logistikou, energiemi,“ dodává Kříž.

Pohledem dovozců

Silná koruna by měla být dobrou zprávou alespoň pro dovozce. „Když koruna posílí, tak kávu kupujeme levněji, protože kávu kupujeme výhradně za eura nebo dolary,“ vysvětluje společník pražírny kávy Nordbeans Jaromír Hanzal.

Zlevnění se ale zákazníci nedočkají. Samotná zrnka totiž zdražila i kvůli tomu, že úrodu poničil mráz. „I přes ten pozitivní impulz v ceně eura budeme muset přistoupit ke zdražení, protože ceny vstupů opravdu narostly hodně,“ doplnil Hanzal.

  • Se srpnovou inflací (přepočtenou na celý rok) ve výši 3,1 procenta je Česko zhruba uprostřed států Evropské unie. Nejnižší byla na Maltě (0,3 %) a v Řecku (1,2 %). Naopak nejvyšší v Litvě a Polsku (po pěti procentech). Uvedl to Eurostat
  • Míra inflace v Uniii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu.
  • Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době podniknout se svými financemi žádné kroky, které by znehodnocování jejich vlastních peněz mohly zmírnit. Vyplývá to ze zářijového průzkumu investiční platformy Roier, který mezi 1050 respondenty uskutečnila agentura Ipsos.
  • Zdroj: ČT24, Eurostat, ČTK

A kurz koruny nejspíš nepomůže cenám ani v dalších prodejnách. Například v Obchodním centru Harfa jich je 150. „Musíme brát v potaz celý obraz,“ řekl ředitel OC Harfa Pavel Hradec. Tedy i logistiku, dovoz a ne pouze silnou korunu. 

Od začátku roku zatím koruna posílila o víc než tři procenta a v tomto trendu by měla pokračovat. „Koruna bude podle stávající prognózy dále postupně zpevňovat a na přelomu letošního a příštího roku posílí pod 25 korun za euro,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok koncem září. 

Předseda představenstva Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský soudí, že k tomu, aby se vliv silné koruny začal přímo propisovat do cen, musel by být ještě razantnější. „Myslím si, že hranice 25 korun je taková signální úroveň, u které by se to mohlo stát.“ 

Pro příští rok centrální banka počítá s tím, že by lidé mohli evropskou měnu nakupovat ještě levněji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 22 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
4. 4. 2025
Načítání...