Šéfka úřadu práce: V Česku se zneužívá 5 až 10 procent dávek

Praha – V Česku se zneužívá nejméně pět až deset procent dávek, zejména příspěvků v hmotné nouzi. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. „Podle toho, co vím od kolegů a kolegyň z terénu, je ale zneužívání daleko větší. Hlavně v oblastech, kde je hodně ubytoven a velká anonymita,“ dodala Bílková. Například odhad z Karviné se prý vyšplhal až k 60 procentům. Právě kvůli lepší kontrole využívání dávek najme úřad stovky zaměstnanců.

Vyplácení dávek mají kontrolovat sociální pracovníci úřadů práce, zatím to ale nestíhali. Vláda jim proto schválila navýšení počtu zaměstnanců o 600 lidí (celá zpráva). Ministerstvo si od opatření slibuje vyšší počet odhalených případů zneužívání dávek a nemalé úspory. Jak vyčíslilo ve své zprávě, pokud by se podařilo uspořit pět až deset procent vyplácených dávek, náklady na nové úředníky by se vrátily už v prvním roce. Pro plný výkon své činnosti by nicméně úřad potřeboval nových pracovníků jednou tolik, tedy 1 200.

Počet vyplácených příspěvků v poslední době výrazně roste. Zatímco v prosinci 2011 vyplatily úřady 135 600 dávek v hmotné nouzi za 460,9 milionu korun, letos v březnu jich bylo 247 600 za 980 milionů. Doplatků na bydlení vydali úředníci před třemi lety 27 200 za 77,9 milionu, letos to bylo 74 800 za 274,1 milionu korun.

Otázky Václava Moravce

S hledáním práce by mohl pomoct příspěvek na dojíždění

Bílková potvrdila, že problémy se zneužíváním dávek se týkají hlavně regionů s vysokou a dlouhodobou nezaměstnaností, jako jsou například Ústecký či Moravskoslezský kraj. Jedním z nových nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti by se v těchto oblastech mohl stát příspěvek na dojíždění za prací. „To u nás začalo, ale ne úplně šťastně – příspěvek dostával zaměstnavatel. Ale když ho budeme směřovat přímo za uchazečem, určitě to pomůže mobilitě,“ myslí si šéfka centrálního úřadu práce.

„My v současné době připravujeme pro ministerstvo takový balíček podnětů z praxe,“ poznamenala Bílková s tím, že příspěvek na dojíždění do zaměstnání bude mezi nimi. „Můžeme to zkusit v nějakém projektu. Pokud se to skutečně osvědčí, tak to potom lze zapracovat do zákona,“ dodala ředitelka úřadu práce.

Načítání...