Rychle bohatnoucí Ázerbajdžán vábí i české investory

Baku - První místo v pomyslném závodě nejrychleji rostoucích ekonomik světa by v loňském roce získal Ázerbajdžán. Tamní HDP v roce 2007 posílilo o rekordních 23,4 procenta. Jihokavkazská republika, jejíž občané ještě před rokem 1991 drželi sovětské pasy, za to vděčí ropnému boomu. Zástupy zahraničních investorů nyní příjíždí do rychle se měnící země, jen o málo větší než Česká republika, aby pro sebe ukrojily alespoň malý kus nesmírného bohatství. Nechybí mezi nimi ani české firmy. V Ázerbajdžánu budují nové dálnice a tamním naftařům dodávají čerpadla.

Zlaté časy nyní zažívají všechny státy, které mají to štěstí, že se na jejich území nachází velká ložiska ropy. Cena této komodity vzrostla za poslední rok o polovinu. Ropa už se přitom v Ázerbajdžánu těží už více než sto let. Zlom však nastal teprve v roce 2005, kdy byl zprovozňen ropovod vedoucí z Baku do Turecka. Díky němu se kvalitní lehká ropa dostává na evropský trh, mimo jiné i do České republiky.

Nový ropovod umožňuje Ázerbajdžánu dodávat do Evropy až milion barelů ropy denně. To pro ázerbajdžánskou státní kasu znamená každý rok přísun desítek miliard amerických dolarů. „To nejlepší máme teprve před sebou. Největší příjmy z ropy budeme mít za tři až čtyři roky,“ řekl mluvčí ázerbajdžánského ministerstva zahraničí Chazar Ibrahim.

Příslib dalších peněz ze západu znamenají pro rychle bohatnoucí zemi nová naleziště zemního plynu objevená loni na podzim. Na ázerbajdžánský plyn si také brousí zuby státy Evropské unie, kterým by se díky němu podařilo snížit energetickou závislost na Rusku.

Díky těžbě nerostného bohatství se příjmy státu každoročně zdvojnásobí. „Vláda si láme hlavu s tím, jak tyto prostředky využít. Snažíme se zlepšit infrastrukturu v zemi,“ řekl České televizi ázerbajdžánský ministr pro ekonomický rozvoj Gejdar Babajev. Právě při rozvoji infrastruktury přitom nacházejí uplatnění i české firmy. Prostor pro ně je podle výkonného ředitele Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Františka Masopusta i v jiných oblastech. České firmy však prozatím zůstávají opatrné. Jižní Kavkaz považují stále za velmi rizikový trh.

Ázerbajdžánská vláda se při hospodaření s penězi získanými prodejem surovin snaží hospodařit zodpovědně. Část z nich ukládá do investičních fondů. Rozhodla se také ponechat některé zásoby ropy pod zemí. „Každá na suroviny bohatá země se musí sama rozhodnout, kolik bude těžit. Těch 50 či 60 milionů tun, které Ázerbajdžán za rok vytěží, je už docela dost, neměli bychom ropou a plynem plýtvat,“ vysvětluje Babajev.

To nerada slyší zejména Evropská unie. V duchu této politiky totiž Ázerbajdžán naznačil, že nebude spěchat se zahájením těžby z nových ložisek zemního plynu. „Zatím neváme, jak nová ložiska využijeme, zásoby by nám měly vystačit na dalších 30 až čtyřicet let,“ dodává Babajev.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 6 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 7 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025
Načítání...