Růst japonské ekonomiky v závěru roku zpomalil na jedno procento

Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pokračovala v růstu, jeho tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o jedno procento, zatímco ve třetím čtvrtletí růst činil 1,4 procenta, uvedla japonská vláda. Růst japonské ekonomiky tak mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,1 procenta.

Třetí největší ekonomika světa nicméně rostla už čtvrté čtvrtletí za sebou. Export podpořil slabší kurz japonského jenu. Slabá soukromá spotřeba ale společně s protekcionistickými tendencemi ve Spojených státech vyvolává pochybnosti ohledně udržitelnosti hospodářského oživení v Japonsku. Japonský ministr pro hospodářskou a fiskální politiku Nobuteri Išihara sice předpověděl, že oživení bude pokračovat, zároveň však poukázal na nejistotu ohledně vývoje světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích.

Americký prezident Donald Trump během volební kampaně Japonsko obvinil, že úmyslně oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody. Na konci minulého týdne se Trump sešel s japonským premiérem Šinzó Abem a přestože se schůzka nesla v přátelském duchu, nerozptýlila obavy z protekcionistických kroků USA.

„Nemyslím si, že by tento summit byl známkou změny Trumpova postoje k vyjednávání s obchodními partnery,“ uvedl analytik Jošimasa Marujama ze společnosti SMBC Nikko Securities.

Vydáno pod