Rusko Bělorusku stáhlo dodávky elektřiny na polovinu kvůli dluhu

Moskva/Minsk – Bělorusko kvůli nesplaceným dluhům přišlo o polovinu dodávek elektrické energie od Ruska. Do deseti dní Moskva krizí postižené zemi vývoz elektřiny opět zcela zastaví, pokud Minsk nezaplatí dluh zhruba 50 milionů dolarů (825 milionů korun). Dovoz elektřiny z Ruska se na běloruské spotřebě podílí necelými deseti procenty, takže spotřebitelé tím poškozeni nebudou, uvedla mluvčí běloruského ministerstva Ljudmila Zenkovičová.

Bělorusko prý problémy brzy vyřeší, nedostatek deviz jej nezastaví

Bělorusko navíc v poslední době přestalo nakupovat elektřinu od Ukrajiny. Podle jednoho z běloruských činitelů nemá dostatek deviz. „Jestliže Bělorusko nezaplatí, dodávky budou 19. června zcela odstaveny,“ řekl z ruského monopolního vývozce elektřiny Inter RAO. Minsk však chce problém i přes nedostatek deviz rychle vyřešit. Rusko zastavilo dodávky elektřiny Bělorusku počátkem loňského roku a obnovilo je až letos v únoru. Odstavení si podle Moskvy vynutily problémy v běloruské rozvodné síti.

Bělorusko zažívá svou nejhorší finanční krizi od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od počátku roku mu výrazně klesají devizové rezervy a vláda kvůli tomu nedávno musela prudce devalvovat měnu. Rusko slíbilo zemi finanční pomoc, od Minsku však žádá privatizaci průmyslových podniků a plynovodů.

Na konci května země devalvovala oficiální kurz svého rublu o 36 procent a přestává mít pod kontrolou inflaci, která minulý měsíc vystoupila nad 30 procent. Minsk nyní očekává od ruského fondu pro země bývalého Sovětského svazu půjčku 1,2 miliardy dolarů a obrátil se s žádostí o pomoc i na Mezinárodní měnový fond.

Vydáno pod