Rozdíly mezi životem ve městě a na venkově? Menší než se zdá

Rozdíly mezi životem na venkově a ve městě nejsou tak velké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podle průzkumu Poštovní spořitelny například platí, že obyvatelé měst mají vyšší životní náklady, na druhou stranu se příliš neliší dostupnost hypermarketů nebo způsob trávení volného času. A možná překvapí, že lidé z vesnic jezdí autem častěji než třeba obyvatelé Prahy.

Domácnosti ve větších městech a v Praze utratí měsíčně v průměru 15 000 až 20 000 korun. Výdaje domácností na vesnicích a malých městech jsou o něco menší, pohybují se mezi 10 000 a 15 000 korunami. Když ale dojde na spoření, město a venkov se příliš neliší – domácnosti v obou případech nejčastěji odkládají od 2000 do 5000 korun (přibližně každý osmý Čech ovšem nespoří vůbec).

Z průzkumu Poštovní spořitelny, který se zaměřil na odlišnosti městského a venkovského způsobu života, dále vyplynulo, že se svým životem je spokojeno přes 80 procent lidí. Dotazování se zúčastnila přibližně tisícovka respondentů.

„O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je v našich hlavách. Například není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města,“ uvedla výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská. Výsledky prý ukázaly, že na vesnicích a v menších městech používá auto denně téměř třetina lidí, zatímco v Praze je to pouze 17 procent obyvatel.

S dostupností bank je to na venkově horší

Jako další mýtus autoři průzkumu označili tvrzení, že lidé na vesnici nemají kde nakoupit. Hypermarket dostupný do čtvrt hodiny má k dispozici 36 procent respondentů, nejpozději za půl hodiny se do většího obchodu dostane 80 procent domácností.

Rozdíl naopak zůstává v přístupu k bankovním službám. „Pro peníze na poštu chodí každý třetí obyvatel vesnice a téměř čtvrtina lidí ve velkých městech. Většina Čechů si je však vybírá z bankomatu. V Praze je to až 97 procent, naopak na vesnici tento způsob nevyužívá celá pětina lidí,“ poukázal člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Volný čas tráví obě populace podobně. Sportování se pravidelně věnuje asi 60 procent lidí bez ohledu na to, kde žijí. Co se týče internetu, na vesnicích jej pravidelně (několikrát týdně) používá 77 procent obyvatel, zatímco v Praze a velkých městech je to téměř 90 procent lidí.

3 minuty
V čem se liší život ve městě a na venkově?
Zdroj: ČT24

Výraznější rozdíly naopak průzkum odhalil ve spokojenosti s dostupností základní školy. Nejvíce jsou spokojení lidé z menších měst (71 procent), nejméně naopak lidé z vesnic (55 procent) a Prahy (56 procent). Komplikovanější mají lidé z venkova také přístup ke zdravotnickým službám – do pěti minut se do nemocnice dopraví pouze 1 procento lidí (v Praze je to 13 procent).

Není proto překvapením, že lidé na vesnicích a malých městech vydají víc peněz na dopravu, ať už se jedná o provoz vlastního auta, nebo používání veřejné dopravy. Lidi z venkova zaplatí měsíčně od 2000 do 5000 korun, ve větších městech si lidé vystačí se dvěma tisíci.

Zásah do financí představuje pro mnoho lidí taky dovolená. Do zahraničí i po tuzemsku častěji cestují lidé z měst, nejvíc obyvatelé hlavního města. Zhruba třetina lidí, co žije na venkově, naproti tomu nejezdí na dovolenou vůbec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 21 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...