Řecko se musí rozhodnout, jak dál, ministr chystá strategické kroky

Berlín - Řecko musí uvažovat reálně a rozhodnout se, jak bude vypadat jeho další setrvání v eurozóně. Listu Bild am Sonntag to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Atény si podle něj nemají dělat iluze o plnění svých závazků. Ostře laděný rozhovor Schäuble pronesl v době, kdy se mezinárodní společenství rozmýšlí, zda Řecku poskytne další část záchranného úvěru. Řecký ministr financí Evangelos Venizelos dnes reagoval tím, že země musí učinit strategická rozhodnutí, aby se vyhnula platební neschopnosti a zároveň mohla zůstat v eurozóně.

„Členství v měnové unii je příležitostí, ale i těžkým břemenem,“ podotkl Schäuble. „Opatření, která mají sladit fungování, jsou velmi obtížná. Řekové se musejí rozhodnout, zda chtějí takové břemeno nést,“ řekl ministr v rozhovoru s nejčtenějším německým nedělníkem. S úvěrem, který Řecko čerpá, jsou podle ministra spojeny jasné podmínky, aby Atény dostaly dluhy pod kontrolu.

Wolfgang Schäuble

„Nikdo by neměl propadat iluzím: bez příznivého hodnocení od Evropské komise (EK), Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), že Řecko plní závazky, nelze další tranši vyplatit.“

Řecko si je své situace dobře vědomé. Proto podle tamního šéfa státní kasy už nesmí vytvářet další dluhy, musí urychlit reformy a příští rok snížit výdaje, nikoliv zvyšovat příjmy. „Musíme beze zbytku splnit fiskální cíle na léta 2011 a 2012,“ dodal Venizelos. Vláda podle něj navrhla opatření, o nichž chtějí ministři jednat během pondělní telekonference s představiteli Evropské komise, ECB a MMF. Konkrétní úsporná opatření Venizelos nenastínil.   

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Na této pomoci je země životně závislá, a pokud by nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze. Konečný verdikt, zda Řecko dostane i další pomoc, přitom do konce září padne jen těžko.