Rakouská ekonomika má problémy. Končí výrobci motorek i nábytku

3 minuty
Horizont ČT24: Rakouské firmy v bankrotu
Zdroj: ČT24

V Rakousku se do insolvence dostal největší evropský výrobce motocyklů KTM a ikonická nábytkářská firma Kika-Leiner, která na trhu fungovala 114 let. Celkově se ekonomická situace v Rakousku dostala do problémů, kdy oslabuje průmysl i stavebnictví a lidé méně nakupují.

Minulost firmy Kika-Leiner sahá až do Rakouska-Uherska a její budoucnost právě končí. Až se vyprodají skladové zásoby, zavře všech 17 zbývajících poboček a posledních 1350 zaměstnanců přijde o práci. Zřejmě k tomu dojde koncem ledna.

„Nikdo neví, co bude se zbožím, za které jsme zaplatili. Zřejmě vše zařadí do insolvenčního řízení. Slyšeli jsme, že jsou lidé, kteří zaplatili za kuchyň 21 tisíc eur. Nevypadá to dobře. Katastrofa,“ prohlásila zákaznice Daniela Richterová.

„Je to taková škoda. Byla to taková velká a dobrá firma. Nakupoval jsem tam pravidelně,“ dodal další zákazník Rudolf Ebenberger.

Ještě v roce 2013 měla společnost Kika-Leiner v Rakousku a východní Evropě 73 obchodů a sedm a půl tisíce zaměstnanců. Pak se přestalo dařit. Přišla změna majitele, rušení poboček a v roce 2023 první insolvence.

„O restrukturalizaci se Kika-Leiner snažili 10 let. Bývali by museli investovat dost peněz, mezi 150 a 250 miliony eur (mezi 3,76 a 6,27 miliardy korun), aby něčeho dosáhli. Ale ani tak by výsledek nebyl jistý,“ míní odborník na prodej nábytku Christian Wimmer ze Service&More.

Problémy KTM

Pochmurná nálada visí i nad společností KTM, která sídlí v Mattighofenu v Horních Rakousích. Největší evropský výrobce zejména terénních motocyklů v listopadu neměl ani na platy zaměstnanců. Když padne, podlomí celou komunitu.

„Před deseti lety měl Mattighofen prakticky jen čtyři tisíce obyvatel. Dnes má téměř osm tisíc. A to vše je svázané s KTM, ta pracovní místa. Přirozeně všechny místní podniky, banky, restaurace, všechno závisí na KTM,“ sdělil radní Mattighofenu Roman Breckner. Firma stále počítá s restrukturalizací. Objem výroby, a tedy i peněženek lidí, se ale v každém případě ztenčí.

„Rakousko prochází jedním z největších ekonomických otřesů v moderní éře. Oslabuje průmysl, stavebnictví, i lidé méně nakupují. Za letošní rok se očekává bankrot víc než sedmi tisíc podniků. Alpská země něco takového zažila naposledy během velké finanční krize před patnácti lety,“ přiblížil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropské akcie se zotavují z propadů, zpevnily i burzy v Asii

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým ale umazaly pouze malou část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel ze strany USA a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 23 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 11:08

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
včeraAktualizovánovčera v 07:25

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
včera v 07:15
Načítání...