Rada ČNB nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Důvodem je podle analytiků mimo jiné to, že podle dosavadních dat se vyvíjí ekonomika relativně v souladu s květnovou prognózou ČNB.

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady, uvedl po jednání guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj se základní scénář květnové prognózy centrální banky do značné míry naplňuje a odpovídá mu po květnovém poklesu domácích tržních sazeb jejich předpokládaná stabilita v následujících čtvrtletích.

Bankovní rada tak ponechala základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na 0,25 procenta. Na minulém měnovém jednání 7. května rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu právě na 0,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů rady ČNB. Dva členové, viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a člen rady Aleš Michl, hlasovali pro snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.

Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

Další kroky ČNB by ekonomice již nepomohly, míní Rusnok

„Celkově ekonomický vývoj odpovídá prognóze. Údaj o HDP za první čtvrtletí potvrdil negativní dopad koronavirové epidemie, respektive související pokles zahraniční poptávky a vládní karanténní opatření,“ uvedl Rusnok.

Rizika možného odhadovaného vývoje inflace podle Rusnoka rada vyhodnotila jako zhruba vyrovnaná. Mezi rizika a nejistoty zařadila protiinflační dopad aktuálního vývoje kurzu koruny, výraznější než očekávaný vliv rozpočtové politiky nebo nejistý další vývoj pandemie v ČR i v zahraničí a s tím spojené dopady na jednotlivé ekonomiky. „Prognóza ČNB očekává pokles inflace k dvouprocentnímu cíli na konci letošního roku,“ upozornil Rusnok.

Podle něj jsou diskuse v bankovní radě o možném využití dalších nástrojů měnové politiky, jako jsou například devizové intervence nebo odkup dluhopisů, hypotetické a teoretické. „Velmi pravděpodobně se může stát, že diskuse se z této polohy neposune. To, že řada centrálních bank to používá, je dáno jejich situací. Neměli totiž ten komfort jako my snížit tak razantně úrokové sazby,“ uvedl. ČNB během pandemie koronaviru snížila základní úrokovou sazbu třikrát, a to o dva procentní body.

Navíc by podle Rusnoka další kroky ČNB již ekonomice příliš nepomohly. „My jsme to již odpracovali na poli měnové politiky i na poli politiky finanční stability. Z naší strany nic nebrání půjčovat podnikům v bankovním systému a nemáme cenovou nestabilitu. Cíle dosahujeme použitím našich standardních nástrojů,“ dodal.

V případě finanční stability ČNB minulý týden snížila na podporu finančního sektoru negativně ovlivněného šířením koronaviru rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta a zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). V souvislosti s hypotečním trhem také upozornila na nadhodnocené ceny nemovitostí.

Rozhodnutí bez překvapení, hodnotí analytici

„Vzhledem k tomu, že poslední data z tuzemské ekonomiky byla relativně v souladu s očekáváním centrální banky, a ekonomika se tak nevydává směrem k nepříznivému scénáři, bankovní rada ČNB tak patrně nepovažovala za potřebné úrokové sazby dále snižovat,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Poslední komentáře centrálních bankéřů podle něj naznačily, že by sazby mohly na současné úrovni setrvat i delší dobu.

„Je možné, že úrokové sazby již dosáhly svého dna, nikoliv však z toho důvodu, že měnovou politiku nebude třeba dále uvolňovat. Hlavním důvodem by zde mohly být zejména nepříznivé dopady velmi nízkých, či přímo nulových úrokových sazeb na stabilitu finančního sektoru,“ uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Nízké sazby ČNB by měly podle partnera v PwC Česká republika Jana Brázdy dlouhodobě pomoci podnikům k levným úvěrům od komerčních bank. „Problémem pro firmy v poslední době ovšem není cena úvěru, ale spíše nemožnost úvěr samotný či úvěr v požadovaném objemu získat. Máme dokonce od klientů informace, že v některých případech banky žádají o dofinancování firem či projektů z vlastních zdrojů,“ uvedl.

„Po prohlášeních členů bankovní rady z minulého týdne se očekávalo, že sazby zůstanou spíše stabilní. Pro Českou republiku je v této mimořádné době velkým přínosem koruna i autonomie ČNB, která svými kroky může tuzemskou ekonomiku relevantně korigovat,“ uvedl zakladatel Trinity Bank Radomír Lapčík.

Ekonomika nyní podle něj vykazuje známky mírného oživení, ale u mnoha segmentů hospodářství lze očekávat náročné období do konce roku. Exportérům by mohl v mezinárodní konkurenci podle Lapčíka pomoci vývoj kurzu koruny.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Středečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 16 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
včera v 20:19

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánovčera v 18:33

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánovčera v 16:57

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...