Putin Kypru pomůže, zažádala o to Evropská komise

Hannover - Na žádost Evropské komise se Rusko rozhodlo restrukturalizovat úvěr 2,5 miliardy eur (přes 64 miliard korun), který v roce 2011 poskytlo Kypru, a přispět tak k řešení kyperských dluhových problémů. Během návštěvy hannoverského veletrhu to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

„Na žádost Evropské komise jsme se rozhodli, že tento dluh restrukturalizujeme. Přispějeme tím k řešení kyperských potíží,“ uvedl Putin na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Kypr požádal o prodloužení splatnosti úvěru a o snížení úrokové sazby. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova znamenají restrukturalizační požadavky Kypru odpis deseti procent dluhu.

Kypr se nedávno dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v hodnotě deset miliard eur. V rámci této dohody bude muset zabavit část některých vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor. „Věříme, že je to izolovaný případ. Tyto metody pomoci z krize již v problémové eurozóně nebudou použity,“ řekl Putin.

Vydáno pod