Průměrná mzda vzrostla o dva tisíce, většinu však spolkla inflace

Praha - Průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti stejnému období loni o 2 120 na 22 531 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nárůst ve výši 10,4 procenta je sice nejvyšším mzdovým skokem za posledních deset let, reálně si však Češi kvůli vysoké inflaci polepšili jen o 2,8 procenta. Zvýšení mezd je podloženo růstem produktivity práce, mzdy však rostou nerovnoměrně.

Nejvíce se platy zvedaly zaměstnancům v podnikatelské sféře. V prvním čtvrtletí měli na výplatní pásce v průměru přes 23 tisíc, o dva a půl tisíce více než loni. Výrazně menší důvod k radosti mají státní zaměstnanci. Díky pouhým 678 korunám navíc vydělávali 20 204 korun. „Mezera mezi mzdami v soukromé a státní sféře je způsobena nedostatečnou vládní reakcí na inflaci,“ konstatuje hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel. Stát tak svým zaměstnancům vyplatí reálnou mzdu dokonce o 3,6 procenta nižší než loni.

Podle ekonomů není takový vývoj mezd žádným překvapením. „Letos dosáhneme inflace nad 6 procent, reálný růst za rok 2008 bude proto ve srovnání s předchozím rokem slabší," upozorňuje Šindel. I tak ale koncem roku přesáhnou české mzdy magickou hranici 1000 euro, a to zejména díky jednorázovým prémiím a posilování koruny.

Co se odvětví ekonomiky týče, nejhůře ze statistik vycházejí lidé pracující ve vzdělávání, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, k platu si připsali shodně tři procenta. Naopak nejvyšší nárůst zaznamenaly sektory výroby elektřiny, plynu a vody, kde si zaměstnanci polepšili o 18,2 procenta.

Nejvyšší platy měli tradičně zaměstnanci finančních institucí. Jejich průměrná nominální mzda se vyšplhala na více než 52 tisíc korun. Je tak zhruba 3,6krát vyšší než nejnižší průměrná mzda, kterou vykazuje sektor domácností ve výši 14 538 korun.

Ekonomika roste a firmy si váží kvalifikovaných pracovníků. Dojem z růstu mezd kazí tradiční regionální nerovnosti. Vysoce nad průměrem je tradičně Praha. Pouze zhruba 75 procent průměrné mzdy pobírají lidé na Karlovarsku. „Na průměrnou mzdu nedosáhne 60 procent obyvatel,“ potvrzuje analytik společnosti ING Vojtěch Benda.

Pokud růst cen není podložen růstem produktivity práce, v dlouhém období ho vynuluje inflace. Mzdové náklady firem vzrostou a dříve či později se promítnou do koncových cen produktů. Podle Jaromíra Šindela však růst mezd dosud za růstem produktivity práce zaostával. Inflační spirály se proto bát nemusíme.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Brno bude příští rok hospodařit s výdaji téměř 26 miliard korun

S příjmy ve výši 21,3 miliardy korun a výdaji 25,7 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit město Brno. Rozpočet navrhuje úvěr 3,6 miliardy korun na pokrytí kapitálových výdajů. Návrh rozpočtu ve středu schválili zastupitelé. Opozice se zdržela, nikdo nebyl proti. Zelení kritizují například to, že se město zadlužuje kvůli financování stavby multifunkční arény. Ocenili nicméně přehlednost materiálu. Na letošní rok 2025 schválili loni brněnští zastupitelé rozpočet města s příjmy 19,9 miliardy a výdaji 24 miliard korun.
před 32 mminutami

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
01:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rozpočet upravíme, schodek je ale výsledkem končící vlády, řekla Schillerová

Nastupující vláda ANO, SPD a Motoristů je připravená státní rozpočet na příští rok upravit tak, aby byl reálný, uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová, která by se v pondělí 15. prosince měla opětovně stát ministryní financí. V každém případě ale platí, že schodek v příštím roce bude výsledkem práce premiéra v demisi Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), napsala na síti X. Ministři vlády v demisi ve středu uvedli, že rozpočet přepracovávat nebudou.
10:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
včera v 15:45

Evropská komise vyšetřuje Google kvůli využívání obsahu pro účely AI

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat americkou společnost Google. Firmu podezírá, že při používání online obsahu pro účely umělé inteligence (AI) porušuje pravidla hospodářské soutěže. Případná pokuta může dosáhnout až deseti procent celosvětových ročních příjmů firmy. Google se k vyšetřování bezprostředně nevyjádřil.
včeraAktualizovánovčera v 11:53

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
včeraAktualizovánovčera v 07:33

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today. Pegasus na síti X bez dalších podrobností oznámil, že podepsal dohodu o převzetí Smartwings a jejího akcionáře ČSA. Oficiálně cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Polská média uvádějí, že obchod na poslední chvíli zmařil naději tamních aerolinií LOT.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025

Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst, stavebnictví zpomalilo

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 1,1 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 0,8 procenta. Stavebnictví v říjnu naopak zpomalilo meziroční růst na 7,1 procenta. Zahraniční obchod Česka byl meziročně o patnáct miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025
Načítání...