Produkce masa nabrala opačný směr. Po ročním poklesu znovu rostla

Zprávy: Produkce masa roste (zdroj: ČT24)

Produkce masa po ročním poklesu v prvním čtvrtletí znovu rostla. Meziročně stoupla o 2,8 procenta na 108 735 tun. Nadále se dařilo výrobě drůbežího, nově stoupla produkce i vepřového a hovězího masa a trojnásobně vzrostla výroba skopového a kozího masa. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nákup mléka od producentů byl o 3,5 procenta vyšší než před rokem a dosáhl 736,9 milionu litrů.

Přestože na jatkách se porazilo o procento méně skotu než loni, výroba hovězího stoupla o 1,8 procenta na 17 410 tun. Ceny, za které zemědělci jateční skot prodávali, se zvýšily ve všech kategoriích. Býci podražili o 1,6 procenta, zemědělci je prodávali za průměrných 47,86 Kč/kg v živém.

Také u vepřového masa výroba i přes pokles počtu poražených prasat mírně stoupla, a to o 0,6 procenta na 51 978 tun. Dál však klesaly ceny, které se meziročně propadly o 12,3 procenta. Kilogram živé hmoty stál průměrně 27,54 korun.

Drůbežárny vyprodukovaly 39 271 tun masa, což bylo o 6,2 procenta víc než před rokem. Producenti skopového a kozího masa za první čtvrtletí vyrobili 72 tun masa, což je téměř trojnásobek proti 25 tunám před rokem.

Výkupní ceny vepřového nepokryjí náklady

Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka údaje ČSÚ potvrzují, že živočišná výroba se i přes národní pomoc drží na hraně přežití a bojuje o další existenci. „Především pak pro chov prasat šlo o nejhorší čtvrtletí za posledních šest let, kdy se výkupní ceny pohybovaly asi deset procent pod nákladovými,“ uvedl.

Dovozy masa všech druhů hospodářských zvířat jsou podle něj s ohledem na produkční možnosti Česka prakticky zbytečné a jen dál působí útlum výroby. „V celkovém porovnání jsme se propadli až do období před sto lety. Příčinou je nepoměr dovozových cen, které jsou razantně zvýhodněny rozdílnou úrovní podpor a deformují tak trh, na což doplácí naši chovatelé,“ dodal Felčárek.

Stoupla cena mléka

Od tuzemských producentů mléka bylo v prvním čtvrtletí vykoupeno 736,9 milionu litrů mléka, což bylo o 3,5 procenta meziročně víc. Z toho mlékárny nakoupily 629,4 milionu litrů. Zemědělci prodávali mléko za průměrnou cenu 9,09 koruny za litr, což bylo o 15,8 procenta dráž než před rokem.

Produkce mléka
Zdroj: Reuters, Darren Staples

Dosud nejvyšší cena mléka činila 9,80 Kč/l v dubnu 2014, poté dva roky klesala. Cena, za kterou lidé nakupují mléko v obchodech, činila v polovině letošního dubna 19,71 koruny za litr polotučného mléka.

Vydáno pod