Přední německé firmy vyslovily podporu Deutsche Bank

Zprávy v 16: Velké německé koncerny podpořily Deutsche Bank (zdroj: ČT24)

Přední německé firmy vyslovily podporu Deutsche Bank, která se kvůli hrozbě vysoké pokuty v USA dostala do potíží a začala otřásat světovými trhy. Šéfové společností jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON podpořili největší německou banku v nedělníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banku naopak kritizoval místopředseda německé vlády a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

„Stojíme při Deutsche Bank,“ uvedl šéf chemického koncernu BASF Jürgen Hambrecht. Generální ředitel zajišťovny Munich Re Nikolaus von Bomhard listu řekl, že nevidí potřebu omezovat obchodní vztahy s bankou, od níž se v minulých dnech začali odvracet investoři.

„Deutsche Bank má skvělou tradici, pevné základy a také příznivou budoucnost. O tom jsem přesvědčen,“ řekl šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche. Nejvyšší manažer koncernu Siemens Joe Kaeser uvedl, že vedení banky „sleduje správné cíle a má naši plnou důvěru“.

Deutsche Bank je důležitá banka. Byla klíčová už po druhé světové válce pro obnovu Německa. Je zapojena do všech druhů aktivit, včetně finančnictví i bankovnictví v rámci celé eurozóny. Zdá se skoro nepředstavitelné, že by taková banka mohla selhat. A přesto je to možné.
Jeremy Batstone-Carr
nezávislý analytik

Povzbudivých slov se ale banka naopak nedočkala ode všech. Místopředseda německé vlády Sigmar Gabriel, který je rovněž ministrem hospodářství, poukázal na to, že banka ze svých potíží obviňuje jiné a přitom největší část viny leží právě na jejích bedrech.

„Nevěděl jsem, zda se mám smát, nebo plakat, že banka, která ze spekulací udělala svůj podnikatelský model, teď říká, že je obětí spekulantů,“ řekl Gabriel před odletem na státní návštěvu Íránu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Akcie banky se minulý týden dostaly pod těžký tlak kvůli pokutě v řádu miliard dolarů, kterou jí za nekalé praktiky na hypotečním trhu z minulého desetiletí vyměřily Spojené státy americké. Propad vrcholil v pátek po zprávách, že některé hedgeové fondy stahují od banky hotovostní přebytky a ruší u ní obchodní pozice.

Později v pátek však akcie Deutsche Bank prudce oživily po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti jedná s bankou o mnohem nižší pokutě, než původně požadovalo. Spojené státy podle zdroje agentury AFP jednají o urovnání sporu za 5,4 miliardy dolarů (130 miliard korun).

Ještě před dvěma týdny americká vláda požadovala po bance až 14 miliard dolarů. Informaci zdroje AFP ale dosud podle agentury Reuters nikdo další nepotvrdil.

Banka dále jedná s americkou vládou, německá jí podporovat nehodlá

Banka s americkou vládou o konečné sumě za vyrovnání nadále jedná. Její šéf John Cryan využije nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky ve Washingtonu k rozhovorům s americkými činiteli.

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana banky, která jako jediná v Německu udržuje rozsáhlé globální obchodní aktivity, by byla mezi Němci před volbami nepopulární.

Rostoucí obavy investorů vedly k dohadům, že potíže největší německé banky by mohly vést k finanční krizi v celé Evropě a podkopat světové trhy podobně, jako se to stalo v roce 2008 poté, co vláda USA odmítla pomoci bance Lehman Brothers. Deutsche Bank je sice proti ostatním světově působícím bankám poměrně malá, je ale s ostatními bankami hluboce obchodně provázaná a podle MMF představuje pro globální finanční systém větší riziko než jakákoli jiná banka.

Vydáno pod