Pražské služby chtějí vyrábět elektřinu

Praha - Pražské služby chtějí začít vyrábět elektřinu. Plánují proto postavit kogenerační jednotku a reaktor spalující bioodpad. Náklady na obě zařízení odhaduje společnost na více než 1,2 miliardy korun. Vhodný zdroj k jejich krytí zatím společnost nenašla.

Výstavba kogenerační jednotky bude podle Romana stát zhruba 1,1 miliardy korun, návratnost investice by měla být nejvýše šest let. Spalováním zatím společnost vyrábí teplo pro Pražskou teplárenskou, jeho produkce s dodávkami energie neskončí.

Zelenou energii chtějí služby získávat prostřednictvím bioreaktoru, který ze zbytků jídla vyrobí bioplyn pro roztáčení turbíny. Náklady na zařízení se pohybují ke 110 milionům korun. Pražské služby by také rády vybudovaly druhou třídicí linku na papír a vykoupily některé pozemky.

Na všechny plánované investice Pražské služby potřebují zhruba 1,5 miliardy korun, ty ale společnost k dispozici nemá. Nabízejí se dva způsoby financování projektů - půjčka nebo navýšení základního kapitálu společnosti. Bankovní úvěr na tuto částku a osm let by znamenal splácet zhruba 75 milionů korun ročně, což by společnosti například znemožnilo vyplácet dividendy.

Další způsob představuje úpis akcií, společnost je nabídla dvěma největším akcionářům. Zhruba tři čtvrtiny akcií drží hlavní město, další balík pak společnost Codar. Město nemá zájem investovat peníze do Pražských služeb, Codar je ochoten základní kapitál společnosti navýšit. Pro hlavní město by to znamenalo, že by její podíl klesl zhruba na 53 procenta. To by jí už neumožnilo měnit stanovy společnosti, hodnota jejích akcií by se ale nesnížila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Brno bude příští rok hospodařit s výdaji téměř 26 miliard korun

S příjmy ve výši 21,3 miliardy korun a výdaji 25,7 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit město Brno. Rozpočet navrhuje úvěr 3,6 miliardy korun na pokrytí kapitálových výdajů. Návrh rozpočtu ve středu schválili zastupitelé. Opozice se zdržela, nikdo nebyl proti. Zelení kritizují například to, že se město zadlužuje kvůli financování stavby multifunkční arény. Ocenili nicméně přehlednost materiálu. Na letošní rok 2025 schválili loni brněnští zastupitelé rozpočet města s příjmy 19,9 miliardy a výdaji 24 miliard korun.
před 1 hhodinou

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
01:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozpočet upravíme, schodek je ale výsledkem končící vlády, řekla Schillerová

Nastupující vláda ANO, SPD a Motoristů je připravená státní rozpočet na příští rok upravit tak, aby byl reálný, uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová, která by se v pondělí 15. prosince měla opětovně stát ministryní financí. V každém případě ale platí, že schodek v příštím roce bude výsledkem práce premiéra v demisi Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), napsala na síti X. Ministři vlády v demisi ve středu uvedli, že rozpočet přepracovávat nebudou.
10:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
včera v 15:45

Evropská komise vyšetřuje Google kvůli využívání obsahu pro účely AI

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat americkou společnost Google. Firmu podezírá, že při používání online obsahu pro účely umělé inteligence (AI) porušuje pravidla hospodářské soutěže. Případná pokuta může dosáhnout až deseti procent celosvětových ročních příjmů firmy. Google se k vyšetřování bezprostředně nevyjádřil.
včeraAktualizovánovčera v 11:53

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
včeraAktualizovánovčera v 07:33

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today. Pegasus na síti X bez dalších podrobností oznámil, že podepsal dohodu o převzetí Smartwings a jejího akcionáře ČSA. Oficiálně cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Polská média uvádějí, že obchod na poslední chvíli zmařil naději tamních aerolinií LOT.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025

Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst, stavebnictví zpomalilo

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 1,1 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 0,8 procenta. Stavebnictví v říjnu naopak zpomalilo meziroční růst na 7,1 procenta. Zahraniční obchod Česka byl meziročně o patnáct miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025
Načítání...