Polovina české nafty ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu je zpět v Česku, potvrdila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Uvedla, že převezeno zatím bylo zhruba 38 milionů litrů nafty. Česko mělo celkem v Německu naftu za více než miliardu korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skorodva roky dostat. Transport paliva začal v polovině loňského října.
Polovina české nafty z Německa je zpět v Česku
„Pokud vše poběží jako dosud, pak chceme mít doma veškerou naftu ideálně do konce července,“ řekl předseda správy Pavel Švagr. Dopravu do Česka zajišťuje státní distributor paliv Čepro, smluvním dopravcem je ČD Cargo. Švagr už dříve uvedl, že přeprava paliva nebude stát více než 60 milionů korun. Evidenční hodnota dosud převezené nafty je zhruba půl miliardy korun.
Švagr ve čtvrtek uvedl, že původně bylo v plánu vypravit pro naftu celkem 70 vlaků, přidáním dalších cisteren u každého vlaku se ale podařilo polovinu nafty přivézt 32 vlaky. V současnosti jezdí do Česka s naftou z Německa dva vlaky týdně. „Rád bych viděl tři vlaky týdně, ale prostě to z technických a personálních důvodů není možné,“ uvedl Švagr.
Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun.
Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala. V novele zákona o působnosti SSHR, jež je nyní v připomínkovém řízení, proto správa navrhuje, aby o uložení českých hmotných rezerv v zahraničí vždy rozhodovala vláda.
S kauzou Viktoriagruppe souvisí podle nedávného vyjádření Švagra také obvinění bývalého šéfa SSHR Ondreje Páleníka, který byl spolu s dalším vysoce postaveným manažerem správy v únoru obviněn kvůli uzavřenému dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi.
Švagr uvedl, že Viktoriagruppe se před časem zavázala hradit náklady na pronájem nádrže firmě Mero, jež je státním provozovatelem ropovodů, v roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Podle Švagra od té doby hradí pronájem prázdné nádrže SSHR. Dodal, že stát tak nyní platí společnosti Mero čtyři miliony korun měsíčně. Páleník, jenž vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014, vinu odmítá.