Po hubeném loňském roce očekává Toyota výrazný růst zisku

Tokio - Zisk největší japonské automobilky Toyota Motor ve finančním roce 2011/12 kvůli narušení dodávek a produkce zemětřesením a dalšími problémy výrazně klesl. V posledním čtvrtletí roku se však ziskovost společnosti výrazně oživila. V novém roce do konce příštího března čeká firma ztrojnásobení provozního zisku na bilion jenů (243 miliard korun). V prvním čtvrtletí letošního roku se čistý zisk vyšplhal na 121 miliard jenů.

Loňské problémy s Toyotou pěkně zamávaly

Čistý zisk za celý rok do března klesl o 30,5 procenta na 283,6 miliardy jenů a tržby se snížily o 2,2 procenta na 18,6 bilionu JPY. Provozní zisk klesl o 24 procent na 355,6 miliardy JPY. Produkci Toyoty loni výrazně narušilo březnové zemětřesení s ničivou vlnou tsunami ve východním Japonsku a letní záplavy v Thajsku.

Letošní rok začal pro automobilku dobře

V prvním čtvrtletí letošního kalendářního roku Toyota zaznamenala výrazné oživení a její čistý zisk vzrostl na 121 miliard jenů ze 25,4 miliardy JPY před rokem. Tržby se zvýšily meziročně o 23 procent na 5,7 bilionu JPY a provozní zisk vzrostl pětinásobně na 238,5 miliardy JPY.

Firma očekává příznivý vývoj

V tomto roce Toyota čeká zvýšení tržeb o 18 procent na 22 bilionů jenů. Firma však musí dál snižovat náklady, aby kompenzovala negativní dopad obnoveného růstu kurzu jenu na svou ziskovost. Minulý měsíc firma představila plán snížení nákladů na vývoj o více než pětinu.

Od loňského listopadu, kdy klesly akcie světových automobilek na minimum, vzrostly akcie Toyoty o více než třetinu. Překonaly tak desetiprocentní růst celé tokijské burzy i výkon domácích konkurentů Nissan a Honda, amerických GM a Ford a německé skupiny Volkswagen.