Penta se příští týden odvolá proti konkurzu na Sazku

Praha - Po předsedovi představenstva a bývalém generálním řediteli Sazky Aleši Hušákovi se proti konkurzu na zadluženou loterijní společnost odvolá i investiční skupina Penta. Udělat to chce prostřednictvím společnosti Gladiolus v první polovině příštího týdne. Sazka je v konkurzu od minulého pondělí.

„Vedle celé řady zjevných porušení insolvenčního zákona se naše odvolání bude opírat i o to, že přezkum pohledávek a insolvenční proces řídil současný konkurzní správce Josef Cupka prokazatelně ve prospěch společností PPF a KKCG,“ uvedla Penta. V případě, že vrchní soud vyhoví odvoláním a zruší prohlášení konkurzu Sazky, vyvstanou podle Penty vážné pochybnosti ohledně platnosti všech rozhodnutí a úkonů, které Cupka jako insolvenční správce učinil.

Dnešní informace Mladé fronty Dnes o tom, jak PPF a KKCG přepisovaly Cupkovy tiskové zprávy, jsou podle Penty jen dalším důkazem úzké spolupráce mezi konkurzním správcem a vybranými věřiteli. „Prý šlo jen o přátelskou výpomoc či dobrý skutek. Není důvod tomu nevěřit. Přátelé si pomáhají a důkazů o vzájemné výpomoci a dobrých skutcích mezi Cupkou a dvojicí Kellner & Komárek je celá řada. Ostatní věřitelé mohou jen litovat, že je s konkurzním správcem nepojí tak přátelské vztahy. O tom, že správce svým chováním flagrantně porušuje práva ostatních věřitelů, a proto nemá ve své funkci co dělat, nemůže být pochyb,“ napsala Penta.

Ke kritice se připojil i Hušák, který napsal, že po dnešku už musí být každému jasné, že Sazka je obětí konkurzní mafie ve stylu soudce Berky. „Od samého začátku útoků směřujících k nepřátelskému převzetí národní loterie soukromými firmami jsem upozorňoval, že insolvenční správce Cupka není nezávislým úředníkem, ale člověkem, který od začátku pracoval a pracuje na zakázku pánů Komárka a Kellnera. Existuje k tomu mnoho indicií, nyní ale sami svojí hloupostí na sebe pořídili nezvratný důkaz o tom, že všechny kroky a diskreditační mediální kampaň k zcizení tradiční české firmy činí pánové Komárek a Kellner prostřednictvím insolvenčního správce,“ uvedl bývalý šéf Sazky.

Ve čtvrtečním odvolání Hušák upozornil na údajnou zmatečnost přezkumného jednání, nerespektování účinku popření pohledávek dlužníkem, nepřezkoumání pohledávky Bestsportu a chybný způsob hlasování věřitelů. Společnosti Bestsport, která je ovládána Sazkou a provozuje pražskou halu O2 arena, soud na schůzi věřitelů před prohlášením konkurzu na Sazku nepřiznal právo hlasovat. Bestsport přihlásil pohledávku za šest miliard korun, která nebyla přezkoumána.

Hušáka odvolal Cupka z funkce generálního ředitele v úterý. Věřitelský výbor Sazky minulý čtvrtek schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Nabídku podal i Gladiolus, za kterou stojí skupiny Penta a E-Invest, ale Cupkův právní odbor ji nevyhodnotil jako relevantní. E-Invest a Penta nabídly Cupkovi za celou loterijní společnost Sazka okamžitě 3,5 miliardy korun.