Odškodné pro propuštěné kvůli krizi prošlo Evropským parlamentem

Štrasburk - Europoslanci dnes dali zelenou novým pravidlům pro čerpání z takzvaného evropského globalizačního fondu. Tento krok má umožnit vyplácet v Evropské unii odškodné lidem, které připravila o práci současná hospodářská krize. Podle schváleného návrhu budou členské státy moci žádat o pomoc z fondu pro postižené podniky, které propustí už 500 zaměstnanců namísto dosavadních tisíc.

Zvyšovat se bude i míra financování z evropských prostředků. V příštích dvou letech vzroste na 65 procent z dosavadních 50 procent. Při žádosti o čerpání z fondu v této souvislosti budou ale členské státy muset prokázat, že existuje přímý vztah mezi propouštěním a krizí.

„Tato dohoda zabije dvě mouchy jednou ranou - v krátkodobém horizontu zmírní následky hospodářské krize, v dlouhodobém posílí evropskou konkurenceschopnost,“ míní zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová, která vyjednávala dohodu za české předsednictví. Nová pravidla budou ještě muset formálně přijmout ministři EU na některé z následujících rad. Pravidla by tak mohla vstoupit v platnost ještě před koncem českého předsednictví. Navíc se mají aplikovat zpětně na žádosti podané Evropské komisi od května 2009.

Základním cílem Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, ze kterého bude odškodnění propuštěným kvůli hospodářským turbulencím vypláceno, je pomoci pracovníkům, kteří přišli o práci v důsledku změn, které přinesla globalizace do struktury světového obchodu.

Vydáno pod