Odchod Martina Romana vyvolal vlnu spekulací

Praha - Konec Martina Romana ve funkci generálního ředitele společnosti ČEZ vyvolal mnoho spekulací. Důvodem jeho odchodu se zabývají první stránky téměř všech dnešních deníků. Ve středu oznámený odchod nejvlivnějšího manažera ve službách státu totiž provázely nejasnosti. Nebylo zřejmé, zda jej premiér Petr Nečas odvolal, či zda odešel z funkce narychlo sám. Podle informací Lidových novin rezignuje již dnes, nahradit by ho měl současný výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Zprávu o Romanově odchodu z čela ČEZ přinesl s odkazem na zdroj z okolí premiéra server Lidovky.cz, který zveřejnil, že Romana odvolal premiér Petr Nečas. Sám Roman poté potvrdil, že končí v čele společnosti na vlastní žádost a přesune se do čela dozorčí rady.

„Před několika měsíci jsem oznámil panu premiérovi, že bych chtěl skončit jako předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Pan premiér mě požádal, zda bych mohl své dlouholeté zkušenosti zúročit jako předseda dozorčí rady. Tuto nabídku jsem přijal,“ nechal se slyšet Martin Roman.

Na to, že podle Romanova tvrzení jde o měsíce připravovanou dohodu s premiérem, doprovází však její zveřejnění několik podivností. Včetně té, že premiérovo okolí tato zpráva velmi zaskočila. „Nic o tom nevím a silně o tom pochybuju,“ řekl ve středu večer premiérův poradce Jiří Sezemský. Podle Hospodářských novin o tom nic nevěděl ani náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, stejně jako další obvykle dobře informovaní lidé z oboru. „Nikdo nám o tom neřekl, budeme chtít vysvětlení,“ žádá předseda Věcí veřejných Radek John.

István Léko, šéfredaktor, Česká pozice

„Také mě překvapilo, že hned zveřejnili jméno nástupce. Museli tam nechat kontinuitu, nemohli tam dat nějakého střelce, který začne během pár měsíců otevírat skříně a třeba něco objeví.“

Vláda nyní řeší několik důležitých rozhodnutí, která mají na ČEZ a na firmy podle listu Romanovi blízké - jako je plzeňská Škodovka nebo finanční skupina J&T - vliv. V úterý se otevřely obálky s nabídkami do ekotendru, kde je jedním z uchazečů právě tato skupina. Ministr financí Miroslav Kalousek také chystá na příští týden do vlády návrh na zpoplatnění emisních povolenek, což se výrazně dotkne především ČEZ.

2 minuty
ČEZ bude mít nového šéfa, Martin Roman končí
Zdroj: ČT24

Martin Roman a Škoda Holding?

Podle MF Dnes přišla překvapivá zpráva o Romanově konci v čele ČEZ ve stejné době, kdy deník prověřoval závažné informace o privatizaci plzeňské Škoda Holding a možném angažmá Martina Romana v této transakci.

Podle několika zdrojů blízkých premiérovi a elektrárenské firmě Romanovi podrazily nohy informace švýcarské prokuratury, jež se zabývá privatizací Mostecké uhelné společnosti a rozkryla také vlastnictví plzeňské Škody.

Petr Novák, analytik PPF

„Chápu to jako smíšený krok. Na jedné straně ho odvolává z funkce výkonného manažera, na druhou stranu mu dává tu hlavní roli v dozoru nad managementem a ovlivňováním strategie ČEZ.“

Přestože se o napojení Romana na tuto firmu dlouho spekuluje, on sám to odmítá. „Nikdy jsem nebyl, přímo ani nepřímo, akcionářem, ani podílníkem, ani ovládající osobou Škoda Holding. Veškerý vztah k této firmě jsem ukončil před vstupem do ČEZ,“ stojí v prohlášení Martina Romana.

Nové logo mladoboleslavské Škody Auto
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 9 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 15 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 23 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánovčera v 20:51

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánovčera v 19:54

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánovčera v 16:32

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...