Digitální měna bitcoin pokořila další rekord. Kurz se vyšplhal na 8195 dolarů (177 970 korun) za jeden bitcoin. Podle agentury Bloomberg se přitom nezdá, že by měl růst polevit. Nejznámější kryptoměna tak vzdoruje obavám, že po masivním posílení se vytvořila cenová bublina, která co nevidět splaskne.
Obchod se vzduchem, nebo měna snů? Bitcoin rekordně posiluje, stojí přes osm tisíc dolarů
Od začátku roku cena bitcoinu, který se v lednu nacházel na úrovni tisíce dolarů, stoupla o více než 700 procent. Souhrnná hodnota bitcoinů v oběhu je vyšší než 130 miliard dolarů (2,8 bilionu korun).
Přestože podle mnoha skeptiků už je bitcoin ve fázi cenové bubliny, pro část obchodníků na Wall Street představuje až příliš velký majetek na to, aby ho ignorovali.
Společnost CME Group, která provozuje největší termínovou burzu na světě, chce od prosince nabízet termínové kontrakty na bitcoin. Manažeři bank Goldman Sachs Group a Citigroup zase oznámili, že zkoumají kryptoměny a technologii blockchain, která je jejich základem.
Ředitel americké banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon však již dříve označil bitcoin za podvod a řekl, že by vyhodil každého zaměstnance, který s bitcoiny spekuluje.
Z bitcoinu se stala přední kryptoměna. V srpnu se rozštěpil
Bitcoin v poslední době vykazoval nestabilitu kvůli nárůstu počtu lidí, kteří začali přesouvat zájem k alternativním virtuálním měnám, zejména k měně bitcoin cash, která se na začátku srpna oddělila od původního bitcoinu. Měna bitcoin cash v pondělí podle Coinmarketcap.com posílila o dvě procenta na téměř 1195 dolarů, pohybuje se však pod svým rekordem 1388 USD z 12. listopadu.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.