O zboží prodávané pod značkou obchodních řetězců je velký zájem, přibývá ho

3 minuty
Události: Jednou z možností, jak ušetřit, je nákup privátních značek obchodních řetězců
Zdroj: ČT24

Obchodní řetězce rozšiřují sortiment, který označují svými vlastními značkami. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu stoupl jejich podíl za poslední rok o dvě procenta. Obchody zjistily, že zákazníci mají o takzvané privátní značky zájem, a některé nyní takto nabízejí i přes polovinu svého sortimentu.

Co zákazníky láká na privátních značkách obchodních řetězců, je vcelku zřejmé. „Je levnější,“ konstatovala zákaznice Jana Jeřábková, která výrobky se značkou obchodu, kam přišla nakoupit, vyhledává.

Mluvčí skupiny Ahold Jiří Mareček ale odmítl, že by se řetězce se svými značkami přespříliš podbízely. „Zatímco dříve to byli takoví cenoví bojovníci, dnes už to není o tom, že by to byly značky v levném cenovém segmentu,“ míní.

Podle mluvčího Tesca Václava Koukolíčka je v obchodech řetězce nejvyšší podíl výrobků pod vlastní značkou v kategorii ovoce a zeleniny. Velký zájem je o výrobky s privátní značkou v kategoriích zdravé výživy, ale i náhražek masa nebo salátů. Nejmenší zájem mají lidé o pivo se značkou obchodu. „Privátní značku nabízíme, ale není o ni velký zájem. Jednoznačně preferují zavedené značky,“ připustil Koukolíček.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy roste podíl privátních značek v celé Evropě, za hlavní důvod považuje to, že se tak obchodníci snaží si zákazníky připoutat. „Když se naučíte kupovat privátní značku, tak zůstáváte v konkrétním obchodě, nechodíte ke konkurenci,“ poukázal.

Zákazníky podle svazu nyní obchodníci lákat musí. Jeho statistiky totiž ukazují, že lidé chodí nakupovat méně často než před pandemií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...