O obří ekologickou zakázku se znovu bude ucházet i PPF

Praha - O obří státní zakázku na likvidaci ekologických škod za 115 miliard korun, které se rozhodlo vypsat ještě ministerstvo financí vedené tehdejším ministrem Miroslavem Kalouskem (TOP 09), budou soupeřit nikoli tři, ale čtyři subjekty. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž v pátek v tichosti vrátil do hry o stamiliardový byznys konsorcium PPF, když zrušil jeho vyloučení ministerstvem financí, informovaly dnes servery iHNed.cz a Aktuálně.cz.

„Podle zadavatele uvedené konsorcium nesplnilo kvalifikaci. Smlouva o sdružení mezi členy konsorcia měla být v rozporu se zákonem, podobně jako smlouvy uzavřené mezi PPF a subdodavateli. Dle zadavatele velkokapacitní skládka dokládaná PPF ke splnění jednoho z technických kvalifikačních předpokladů také neodpovídá svou volnou kapacitou minimálnímu požadavku zadavatele. Žádný z těchto důvodů k vyloučení ÚOHS ve svém rozhodnutí neuznal,“ uvedl kontrolní úřad na svých internetových stránkách.

ÚOHS posuzoval stížnosti celkem tří uchazečů vyloučených ministerstvem financí. Správní řízení všech kromě PPF zastavil. Konkrétně šlo o podání belgických společností DEC NV (DEME Environmental Contractors) a Dredging International NV a pod druhým bylo podepsané sdružení P-D Industriegesellschaft mbH + STAVOPROGRES BRNO. Vydaná rozhodnutí nejsou pravomocná, účastníci řízení mají možnost se proti nim odvolat v patnáctidenní lhůtě k předsedovi ÚOHS.

Do začátku listopadu měly přijít cenové nabídky, řízení je však zastaveno

Původně postoupily do druhého kola obří státní zakázky tři firmy z šesti uchazečů, konkrétně uspěly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. Do 2. listopadu měly podat cenové nabídky, podle kterých by vláda rozhodla, zda smlouvu uzavřít, či nikoli. Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je třeba tendr dotáhnout do konce.

Výběrové řízení je nyní ale dočasně zmrazeno. „V rámci tohoto řízení bylo také vydáno předběžné opatření v podobě pozastavení zadávacího řízení,“ uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na webu. Rozhodování kontrolního úřadu prý nebylo jednoduché. „V daném případě se jedná o největší veřejnou zakázku, kterou ÚOHS přezkoumával. Jde o poměrně složitý případ, ke kterému uchazeči předkládali i odborné posudky,“ stojí v závěru oznámení.

Po předložení nabídek zpracuje MF materiál pro vládu. Ta poté rozhodne, zda bude smlouva s vítězem uzavřena nebo ne. Po předložení nabídek má ministr financí 90 dnů na rozhodnutí a předložení materiálu vládě. Ve druhém kole bude rozhodovat hlavně cena. Na základě té pak vláda rozhodne, zda cenu přijme, nebo ne.

  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/795/79432.jpg
  • PPF autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/945/94418.jpg