Neplacení výživného stále častěji řeší přímo děti. Jít k soudu se mnohé bojí

5 minut
Události: Výživné na rodiči stále častěji vymáhají samotní potomci
Zdroj: ČT24

Neplacení výživného po rozvodu rodičů stále častěji řeší plnoletí potomci. Taková je alespoň praxe v neziskových organizacích, na které se mladí lidé obracejí. Projekt Vaše Výživné pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí zodpovídá denně dotazy zhruba pěti studentů. Počty případů, které se dostaly až k soudu, ale klesají.

„Žádný rodič by neměl dopustit, aby jeho dítě muselo něco takového řešit. Stoupnout si a řešit něco takového se svým rodičem je prostě neskutečně stresující,“ říká 24letá Anna, která ve dvou letech zůstala s matkou sama a jako plnoletá na otce podala několik trestních oznámení.

Soudy řeší ročně stovky sporů o výživné mezi zletilými a jejich rodiči. Nárokovat dlužné výživné je možné až 10 let zpětně. Jen loni řešily přes 2029 případů, 671 skončilo smírem. Podle posledních statistik je jich ovšem od roku 2015 o 1600 méně.

  • 2015 - 3 684 případů
    2016 - 2 993 případů
    2017 - 2029 případů
  • Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

V Česku studuje vysokou školu zhruba 55 tisíc lidí z neúplných rodin. U maturantů je to 13 tisíc. Právě středoškoláci bývají nejčastější skupinou, která řeší výživné. Většinou kvůli problému s hrazením školy. Zejména vysokoškoláci pak ženou jednoho z rodičů k soudu. Mnozí se ale bojí osobního kontaktu a práva na výživné se raději vzdají.

Podle ředitelky projektu Vaše Výživné Ivety Novotné dotazů studentů za poslední rok přibylo o 30 procent. Jako první radí, aby se v rodině domluvili. V řadě případů pomáhají bezplatně i s exekučním vymáháním. „Měsíčně se díky běžícím exekucím vymůžou 3 miliony korun,“ říká Novotná.

Podle tabulek pro soudce by výživné na studenta mezi 18. až 26. rokem mělo být od 19 do 25 procent čisté mzdy. Průměrné výživné je 3500 korun. Rodič ho nemusí platit v případě, když student třeba neplní docházku, což potvrdil Ústavní soud v roce 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 20 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 5 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 9 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025
Načítání...