Němečtí odboráři dosáhli nejvyššího zvýšení mezd za 20 let

Berlín - Zástupci německého odborového svazu IG Metall vyjednali se zaměstnavateli zvýšení mezd o 4,3 procenta. Považují to za úspěch, i když původně požadovali nárůst platů o 6,5 procenta. IG Metall hájí zájmy 3,6 milionu zaměstnanců strojírenských podniků a je nejvlivnějším odborovým svazem v Německu. Dojednané zvýšení mezd je nejvýraznější za posledních 20 let.

Nová dohoda platí do května příštího roku a podle šéfa odborů Bertholda Hubera je dobrým výsledkem. Mimo jiné totiž zaručí, že odboráři už nebudou pokračovat ve stávkách. Součástí smlouvy je vedle zvýšení mezd i zajištění školení pro nové zaměstnance a omezení práce na dobu určitou.

Odboráři novou kolektivní smlouvu uzavřeli se zaměstnavateli ze spolkové země Bádensko-Württembersko. Tam sídlí řada významných strojírenských podniků, včetně automobilek Daimler a Porsche. Dohodnuté podmínky se budou vztahovat na celé Německo.

Zvýšení mezd je více než dvojnásobkem současné míry inflace a zároveň je nejvyšší od roku 1992. Tehdy si odboráři dohodli nárůst o 5,4 procenta. Odbory se dohodly se zaměstnavateli po maratonu jednání, která skončila až v sobotu nad ránem.

„Já myslím, že je to dobrá dohoda, která přispěje k vyrovnání sil v eurozóně,“ poznamenal náměstek ředitele bruselského ústavu Bruegel Guntram Wolff.

Dohodnutý rozsah zvýšení mezd signalizuje, že Německo má zájem tolerovat vyšší mzdy. A to přesto, že rychlejší růst mezd přispívá ke zvýšení inflace. Na tu jsou Němci obzvlášť hákliví, neboť mají neblahé zkušenosti s hyperinflací ve 20. letech minulého století, za takzvané Výmarské republiky. Měna tehdy ztrácela na hodnotě každým dnem a běžně se platilo i milionovými bankovkami. O úspory tehdy přišla celá generace.

Zvýšení mezd v Německu by tudíž mělo pomoci slabým členům z jižního křídla eurozóny. Pokud budou mít němečtí spotřebitelé v kapsách víc peněz, měli by také víc utrácet. Předpokládá se totiž, že Německo díky tomu zvýší dovoz z ostatních evropských zemí. Ekonomové si myslí, že vyšší náklady na pracovní sílu v Německu postupně učiní zboží vyráběné jinde v Evropě konkurenceschopnějším.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
03:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 11 hhodinami

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
před 12 hhodinami

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
před 17 hhodinami

Aerolinky žádají EU o pomoc s dopady války na Blízkém východě

Největší evropské aerolinky žádají Evropskou unii, aby jim ulevila od dopadů války na Blízkém východě, informují agentury Bloomberg a Reuters s odvoláním na příslušný dokument sdružení Airlines 4 Europe (A4E). Mezi jeho členy jsou například Lufthansa, Air France-KLM nebo majitel British Airways společnost IAG. Aerolinky po Bruselu žádají, aby zavedl dočasná opatření, jež by jim pomohla překonat případný nedostatek leteckého paliva a vyšší náklady způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

První kroky k zestátnění ČEZu udělá stát na valné hromadě firmy v červnu, řekl Babiš

První kroky k zestátnění energetické společnosti ČEZ provede stát na letošní valné hromadě firmy v červnu. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), konkrétní opatření ale nespecifikoval. Potvrdil, že nadále platí vládní plán na plné ovládnutí ČEZu, podle něj je to nutné pro lepší kontrolu vývoje cen energií a dalšího rozvoje energetického sektoru. Zestátnění chce stihnout do konce volebního období v roce 2029.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

EU chce podpořit domácí produkci oceli, sníží dovoz a zvýší clo nad kvóty

Evropská unie v pondělí dosáhla předběžné dohody s cílem o zhruba polovinu snížit dovoz oceli a zavést padesátiprocentní clo na nadměrný dovoz. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters s tím, že EU tak chce ochránit vlastní ocelářský průmysl před nadprodukcí ve třetích zemích.
před 23 hhodinami
Načítání...