Německý ministr financí chce šéfovat euroskupině

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble naznačil, že se bude ucházet o šéfování takzvané euroskupině. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Welt am Sonntag řekl, že je v euroskupině složené z ministrů financí zemí eurozóny silně angažován, a tudíž nemůže převzetí předsednictví vyloučit. Lucemburskému premiérovi Jeanu-Claudu Junckerovi mandát předsedy euroskupiny vyprší v červnu.

Welt už v pátek informoval, že ministři financí eurozóny se na svém šéfovi shodují a jediným vážným kandidátem na tuto funkci je právě německý křesťanskodemokratický politik. „Jako německý ministr financí musím být silně zapojen,“ řekl německý ministr. „Proto neříkám, že za žádných okolností předsednictví nepřevezmu,“ dodal Schäuble. „A taky jsem od kolegů neslyšel říkat: můj bože, hlavně ne Schäubleho,“ poznamenal. 

Schäuble ujistil, že má silný zájem na tom, aby euroskupina pokračovala v plnění svých povinností stejně jako za Junckera. Společné evropské měně přitom navzdory současné dluhové krizi v některých zemích předpověděl dobrou budoucnost. „Dokážu si dobře představit, že za deset let budou mít všichni členové Evropské unie euro,“ řekl Schäuble. „Možná budou členy i země jako Norsko a Švýcarsko,“ zavěštil si jeden z nejzkušenějších německých politiků. 

Lucemburský premiér a bývalý ministr financí je vůbec prvním šéfem euroskupiny, funkce se ujal v roce 2005.