Německo oslnilo rekordním růstem ekonomiky

Berlín - Německá ekonomika rekordně roste. Podle spolkového statistického úřadu dosáhl meziroční růst hrubého domácího produktu 5,2 procenta. Tempo růstu je aktuálně nejrychlejší od znovusjednocení země v roce 1990. Největší evropské hospodářství zrychlilo i v prvním čtvrtletí roku. Silná domácí poptávka ekonomický růst oproti poslední čtvrtce předchozího roku vyhnala na 1,5 procenta.

Německo se vrací do normálu, o kterém si ostatní mohou nechat zdát

Carsten Brzeski z ING:

„Nyní, kdy se ekonomika vrátila na předkrizovou úroveň, by časy nadprůměrného růstu měly skončit. Nebude to konec oživení, ale přechod k normální situaci, o jaké si mohou některé jiné země eurozóny nyní nechat jen zdát.“

Díky silné domácí poptávce, která se na růstu podílí dvěma třetinami, se dostává německá ekonomika do dobré kondice. „Hlavním tahounem německé ekonomiky byly investice, především ve stavebnictví, které po špatném konci roku 2010 zaznamenalo oživení a vstupuje do roku 2011 s velice solidním tempem růstu. Trošku na brzdu začíná šlapat německá vláda,“ tvrdí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. 

Vláda už na letošek umírněně prognózuje 2,6procentní výkon. Německá ekonomika navíc čeká na další vývoj v eurozóně. Postoj německé vlády k jiným problémovým zemím by totiž mohl ovlivnit spotřební chování a další investice v Německu. V předpovědi na příští rok jsou statistici ještě opatrnější, německé ekonomice předpovídají růst o 1,8 procenta. Na očekávaném zpomalení se bude podílet situace ve Spojených státech, bude ale hrozit i zpomalení v Číně nebo Rusku, tvrdí analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Ekonomové předpokládají, že období nadprůměrně vysokého růstu hnané oživením z těžkého propadu za globální krize zřejmě skončilo. Zbrždění tempa v Německu by následně mohlo ovlivnit růst v řadě zemí Evropy. „Německo je ekonomikou, která nejvíc nasává exporty především z těch malých ekonomik typu Belgie, Nizozemí, České republiky, ale i třeba Polska. Takže jakékoliv snížení poptávky v Německu se zpožděním projeví v exportech z těchto malých ekonomik,“ upozorňuje Dalibor Lacina z Ústavu financí Mendelovy univerzity.

Analytik GE Money Bank Petr Gapko:

„Dá se říci, že se naplňuje ten scénář německé mašiny, která táhne celou Evropu jako vagónky za sebou. Pro nás jako pro Českou republiku je německá ekonomika velmi důležitá.“

Motorem německé ekonomiky jsou výdaje domácností

Výdaje domácností, které se na německé ekonomice podílejí téměř 60 procenty, vzrostly páté čtvrtletí po sobě, což bylo poprvé od období let 1996 a 1997, uvedl ekonom UniCredit Andreas Rees. I v předchozích čtvrtletích stagnující veřejné výdaje tentokrát nabraly tempo, vzrostly o 2,1 procenta. Podle průzkumů navíc ekonomická důvěra v Německu klesá již několik měsíců v řadě a německé firmy se nejvíce obávají snížení poptávky ze zahraničí.