Německé firmy: Drát na ploty je určen pro zločince, a ne uprchlíky, nebudeme ho dodávat

Dva přední němečtí výrobci se obrátili zády k zakázkám v hodnotě stovek tisíců eur: odmítli dodat drát na stavbu plotu na maďarské hranici se Srbskem. Drát má podle nich bránit kriminálnímu jednání, třeba vloupání, a ne prchajícím dětem a dospělým. Stále více zemí se však podobným oplocením brání přílivu azylantů. Ploty se navíc vylepšují, tak zvaná žiletková verze je nejen velmi ostrá, ale čepele obsahují protihroty, které mohou přivodit smrtelná zranění.

Podle německých médií Maďarsko, jako hlavní tranzitní cestě migrantů na cestě z Řecka do cílové destinace Německo, vypsalo v srpnu výběrové řízení na devět až deset tisíc rolí ostnatého drátu. Maďarská vláda si totiž nechala na 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem kvůli přílivu uprchlíků položit tisíce rolí žiletkového drátu, který má pak časem doplnit čtyřmetrový plot. Německá firma Mutanox, jeden z největších výrobců pletiva v Německu, však svou nabídku odmítl předložit.

„Ostnatý drát je navržen tak, aby se zabránilo trestné činnosti, jako například vloupání. Prchající děti a dospělí nejsou zločinci,“ vysvětlil podle deníku Die Welt mluvčí společnosti důvod své neúčasti v tendru. 

Druhá společnost, která si přála zůstat v anonymitě, sice nabídku podala, ale zpětně svého rozhodnutí litovala. „Celý proces byl velmi rychlý a neprůhledný. Nakonec jsme byli rádi, že jsme nevyhráli. Děti uvězněné v ostnatém drátu, to by byla ostuda,“ uvedl generální ředitel firmy.

Podle deníku Die Welt nakonec tendr vyhrála čínská firma.

Syrští migranti podlézají plot na srbské straně hranice s Maďarskem, v blízkosti Röszke
Zdroj: Reuters

Vylepšená modifikace ostnatého drátu, která se nyní nabízí, může být podle expertů velmi nebezpečná. Ostnatý drát je lehčí a místo ostnů má malé ostré kovové čepele, což znamená, že řeže snadněji a je těžší plot prolomit nůžkami.

Očekává se, že poptávka po drátu na plot poroste

Maďarsko si tedy v tendru již objednalo  zhruba devět až deset tisíc rolí žiletkového drátu, kdy každá role obsahuje asi deset metrů a cena se pohybuje v závislosti na velikosti něco mezi patnácti až třiceti eury. Dá se ale očekávat, že maďarská poptávka po drátu ještě vrzoste. Ministr zahraničí Peter Szijjarto už se totiž nechal slyšet, že Maďarsko zvažuje stavbu plotu také na hranici s Rumunskem.

Maďarský premiér Viktor Orbán mezitím také oznámil, že ráno na hranici Srbska s Chorvatskem odstartovala stavba dočasného plotu. Nová bariéra naváže na plot, který už Maďarsko vybudovalo na hranicích se Srbskem s cílem zastavit příval migrantů do země. Na cestu přes Chorvatsko a Slovinsko se uprchlíci vydali po té, co Maďarsko zpřísnilo zákony o překročení hranice. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Banky poskytly v březnu hypotéky za 55,4 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 55,4 miliardy korun, což je o 37 procent více než před měsícem a o 69 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o 36 procent na 40,3 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,43 procenta z únorových 4,46 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 19 mminutami

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
před 9 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 10 hhodinami

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
14. 4. 2026

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
14. 4. 2026

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
14. 4. 2026Aktualizováno14. 4. 2026

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
14. 4. 2026
Načítání...