Německá vláda chce hladký přechod k elektromobilitě, odvětví podpoří miliardou eur

7 minut
Studio ČT24: Pomoc německému autoprůmyslu
Zdroj: ČT24

Německá vláda chystá rozsáhlou pomoc automobilovému průmyslu, která má zajistit hladký přechod od spalovacích k elektrickým motorům. Podle ministra financí Olafa Scholze (SPD) by se do roku 2025 mělo jednat až o jednu miliardu eur. Peníze mají jít na podporu malých subdodavatelských firem, které se kvůli očekávanému přechodu na elektromobilitu mohu ocitnout v existenciální krizi. Významná část vládní podpory má plynout i na rekvalifikaci pracovníků a digitalizaci v oboru.

Ještě loni někteří analytici odhadovali, že přechod k elektromobilitě bude v Německu znamenat ztrátu 400 až 500 tisíc pracovních míst. Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess označil tyto odhady za přehnané a zapravdu mu zatím dává i dosavadní zkušenost automobilek, které na výrobu elektromobilů postupně přecházejí.

„Přechod není ve velkých firmách spjatý s masovým propuštěním. Jestli je ale někdo touto proměnou ohrožen, jsou to malé subdodavatelské firmy, které se soustředí na výrobu třeba jen jednoho jediného dílu pro spalovací motory. Pro ně může být přechod fatální,“ uvedl zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

Právě do těchto firem má mířit až třetina z přislíbeného vládního balíku. Významný podíl spolkne i rekvalifikace pracovníků odvětví, které nyní v Německu zaměstnává až jeden a půl milionu lidí.

Další suma má plynout do digitalizace autoprůmyslu. A to zejména kvůli tomu, že elektromobily mají významně větší podíl softwaru než vozy se spalovacími motory. „Německé automobilky tak v této oblasti čeká soupeření nikoliv s Mazdou či Toyotou, jak tomu bylo dosud, ale s firmami, jako jsou Google či Apple,“ dodává zpravodaj.

3 minuty
Události: Spolková vláda podpoří automobilový průmysl
Zdroj: ČT24

Němci na elektroauta slyší

Německému trhu s elektromobily se během posledního roku dařilo velmi dobře. Letos v červnu se prodalo o tři sta procent víc vozů s elektrickým pohonem, než tomu bylo loni ve stejném období. Podíl elektromobilů na celkovém prodeji nových vozů nyní ve Spolkové republice činí dvanáct procent.

Zájem Němců o elektromobily zvyšuje i státní podpora, která může dosáhnout až šesti tisíc eur. Nákup elektromobilu tak často přijde na stejné peníze jako nákup vozu na naftu nebo benzin.

Aut přibývá, ale není je kde dobíjet

K letošnímu červenci jezdil po německých silnicích jeden milion elektromobilů. S jejich rostoucím počtem se ale začíná projevovat nedostatek v příslušné infrastruktuře, především počtu nabíjecích stanic.

Nyní připadá na jednu veřejnou stanici asi 52 elektrovozů, ještě loni to bylo 41,5 vozu. Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) proto slíbil vybudování husté sítě rychlonabíjecích stanic. „Nejbližší stanice by měla být dosažitelná do deseti minut,“ tvrdí. Podle odhadů bude třeba současnou síť stanic minimálně zdvacetinásobit.

Schůzka německého kabinetu s představiteli automobilového průmyslu byla posledním „automobilovým summitem“ odcházející kancléřky Angely Merkelové (CDU), která během své šestnáctileté vlády často prosazovala zájmy odvětví, a to i na evropské úrovni. Autoprůmysl se například snažila ochránit před velmi přísnými emisními normami.

Elektromobilita českým pohledem

Elektromobilita je jediná cesta, jak vyhovět drakonickým limitům na CO2, které stanovila Evropská unie a s tím spojeným pokutám, řekl v pořadu Devadesátka ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. „Budeme se s tím muset prostě vypořádat.“

Doplnil, že celý proces nebude jednoduchý a už vůbec ne levný. „Není to taženo klasickou tržní poptávkou, je to tažené regulací a politikou. Na trzích to bude způsobovat spoustu distorzí.“ Na druhé straně cena všech komponentů, včetně baterie, půjde podle něj v brzké době dolů, příznaky toho vidí už nyní. Bude to dávat nejen ekologický, ale i ekonomický smysl, zdůraznil Špicar, který je podle svých slov velký fanda eletromobility. 

50 minut
90’ ČT24 - Vzestup elektromobilů
Zdroj: ČT24

Výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl například upozornil, že cíle stanovené Evropskou unií v roce 2019 a v roce 2021 se liší. Domnívá se, že je tu celá řada technologií, které ještě neřekly poslední slovo. Bruselská regulace se zaměřuje pouze na nová vozidla a čistěelektromobility, opomíjíme tak současný vozový park a technologie, které by nám pomohly, řekl. 

Špicar k tomu řekl, že jedinou masovou technologií je nyní právě elektromobilita. Automobily do ní mohutně investovaly a nemají ani čas, ani peníze, ani energii, aby se „pustily do vodíku či do syntetických paliv.“

Petzl také připomněl, že kolem roku 2025 začne platit nová emisní norma Euro 7, která přinese velký nárůst cen tradičních spalovacích motorů. 

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický pak v pořadu uvedl, že největší část státní podpory bude směřovat do čistých elektrobusů, kolejových vozidel a obecně do městské hromadné dopravy.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...