Největší české pekárny United Bakeries přebírá firma z Lucemburska

Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries mění většinového majitele. Přebírá ji lucemburská Moulins de Kleinbettingen. Změnu schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), rozhodnutí ale zatím není pravomocné. Dosud pekárny ovládal podnikatel Marek Pařík. O firmu měl dříve zájem také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který vlastní pekárny Penam – největšího konkurenta United Bakeries.

Pařík má v United Bakeries dvoutřetinový podíl, který se rozhodl prodat lucemburskému partnerovi. Zbylou třetinu firmy totiž drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulins de Kleibettingen, která patří již několik generací jeho rodině. Pařík už dříve uvedl že si chce část akcií ponechat a bude nadále ve firmě působit jako poradce.

United Bakeries chtěl Pařík spolu se svým bratrem prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Babiš, který chtěl podnik spojit s pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy ale slovenský antimonopolní úřad odmítl transakci povolit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

  • Společnost, které patří 13 pekáren po celé České republice, patří k největším hráčům na českém trhu s pečivem. Jejím největším konkurentem je Penam ze skupiny Agrofert, patřící ministru financí Andreji Babišovi. United Bakeries prodává své výrobky například pod značkami Delta a Odkolek, dodává do velkých řetězců, jako je Lidl, Kaufland nebo Albert, jejím největším obchodním partnerem je Tesco.
  • Roční obrat United Bakeries se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun, za posledních pět let firma přitom vykázala kumulovanou účetní ztrátu 1,2 miliardy korun. Podle dosavadního většinového majitele Marka Paříka ale výsledky hospodaření ovlivňují odpisy související s nepovedenou fúzí právě s Penamem.
  • Dnešní United Bakeries vznikla v roce 2006 spojením dvou v té době největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek
  • Kromě ČR působila firma v minulosti i na Slovensku a v Maďarsku, z tamních trhů se ale v posledních letech stáhla
  • Dlouhá léta byli jejími majoritními vlastníky skrze lucemburskou firmu European United Bakeries bratři Jaroslav a Marko Paříkovi, loni ale Jaroslav zemřel. Od konce 90. let provozovali i síť rychlého občerstvení Paneria, kterou loni prodali a firma pak téměř ukončila činnost. Z někdejších zhruba sedmi desítek provozoven je dnes jen 12.