Hovězí z problematických polských jatek, které se dostalo i do Česka, vyvolalo pozdvižení. Řezník Aleš Peterka, který vsází na české a moravské chovy a založil obchod masology.cz, se ovšem v pořadu Byznys ČT24 polského masného průmyslu zastal. Uzeniny i maso mají podle něj Poláci kvalitní a nedá se jednoduše říct, že co je polské, tak je špatné. Současná kauza ale má pozitivní stránku, míní – spousta lidí začne víc přemýšlet, jaké maso jí.
Nedá se říct, že co je polské, je špatné, říká řezník Peterka. Lidé teď podle něj ale budou víc přemýšlet, co jedí
„Stále více lidí se zajímá o to, co jí, co je to za maso, odkud pochází, jak se s ním nakládá, jak s ním řezník pracuje a jak ho uchovává,“ poznamenal Peterka s tím, že tak to alespoň ve svém okolí v Praze vnímá.
Současná kauza kolem masa z pochybných jatek je sice podle něj nešťastná, ale na všem špatném je i něco dobrého, míní. A tím je tady určitá osvěta. Další lidé se podle Peterky víc zamyslí při nákupu masa.
Polskou produkci by ale Peterka šmahem neodsuzoval. Vychází z vlastní zkušenosti – do Polska jezdí poměrně často. „Samozřejmě jsou tady excesy, které by se neměly stávat,“ dodal s tím, že to je o lidech. A o jejich přístupu.
Podobně se proto nedá podle něj říct, že farma znamená automaticky kvalitu a velkochov že je naopak špatný – je jedno, jestli chov čítá deset, sto nebo tisíc kusů. „Jsem přesvědčen, že to je o poctivém přístupu, jak je o to staráno a jaká je filozofie firmy,“ popsal.
Pokud jde o české maso, stojí si Peterka za tím, že je velmi kvalitní. „I u hovězího jsou tady chovatelé, zpracovatelé, kteří dokážou produkovat tento typ masa srovnatelný s tolik do nebes vynášeným jihoamerickým masem,“ podotkl.
Podle statistik Češi ročně sní přes osmdesát kilo masa. Na hovězí z toho připadá jenom desetina. Nejčastěji se v tuzemsku konzumuje vepřové. Každý ho ročně sní přes čtyřicet kilo. Čím dál častěji se pak na talířích objevuje drůbeží, teď je to v průměru přes 27 kilogramů.