Naším úkolem je dělat „evangelizaci“ 3D tisku, tvrdí podnikatel Průša

10 minut
Byznys ČT24: Podnikatel s 3D tiskem Josef Průša
Zdroj: ČT24

Celosvětová soutěž EY Podnikatel roku zná svého vítěze, stal se jím jihokorejský podnikatel Jung-jin Seo. Česko zastupoval Josef Průša, český vývojář 3D tiskáren a majitel a zakladatel Prusa Research. Ten byl vůbec nejmladším z českých reprezentantů v historii soutěže. Tiskem pomáhal třeba s výrobou obličejových štítů pro zdravotníky. Jeho tiskárny používá například i automobilka Škoda. Byl hostem pořadu Byznys ČT24.

Podle Průši bylo vítězství Jihokorejce zasloužené. „Z toho našeho ročníku 2020/2021 byli všichni úžasní, takže to pro mě není prohra,“ hodnotí podnikatel. Sám je ale za každé ocenění vděčný. „My jsme trochu zavření v naší bublině 3D tisku, je to motivace, abychom si připomněli, že děláme něco, co dává smysl pro všechny, a společnost posouváme dál,“ myslí si Průša.

„Pro mě je nejdůležitější, aby naše tiskárny byly oblíbené u našich lidí, dobře se jim používaly a všechno ostatní je druhotné,“ popisuje svoje cíle.

První vlastní model měl Průša v rukou ve 20 letech a o dva roky později založil firmu Prusa Research. Potom jeho technologická společnost velmi rychle rostla.

Se začátkem pandemie v březnu 2020 se pustil do výroby obličejových štítů. Podklady pak sdílel zdarma se všemi, kdo je chtěli tisknout. „Jsme rádi, že se nám podařilo takhle pomáhat, ale na druhou stranu si říkám, proč jsme to měli dělat. Ukazuje to na nedostatky,“ hodnotí tento svůj počin Průša.

I kvůli pomoci s epidemií covidu tak Průša vyhrál Podnikatele roku a stal se nejmladším českým reprezentantem ve světovém finále. „Jsme úplně na začátku,“ myslí si Průša. „Když se podíváte na obraty 3D tiskového průmyslu, tak oproti základním potřebám to jsou miniaturní věci,“ uvádí.

Prusa Research
Zdroj: ČT24

Dostupnost 3D tisku pro všechny

„Hlavním klíčem je teď to, abychom lidem co nejvíc usnadnili tvoření modelu předtím, než budou tisknout, aby se toho nebáli a tím pádem i ten samotný 3D tisk pro ně nebyl strašák. Je to jednodušší než formátovat dokument ve Wordu,“ myslí si Průša.

3D tisk se podle něj již poměrně využívá i v průmyslu, není to ale očividné. „Lidé, kteří to používají v práci, tak to moc nesdílí. Většinou to sdílí lidé, kteří mají jako koníček 3D tiskárny, ne tisk,“ říká podnikatel. „Před pár dny jsem byl na konferenci, kde se mnou byla dáma ze Škody, a dozvěděli jsme se, že tam máme spoustu tiskáren a díky nim se podařilo odvrátit zastavení výroby superbu a ještě jednoho modelu,“ uvádí.

„Naším úkolem je dělat evangelizaci 3D tisku a vysvětlovat, jak to funguje. Jsme výrobci nástroje. Když lidem vysvětlíme, co se s ním dá dělat, tak za námi potom přijdou. U každého našeho zákazníka jde 3D tiskárna použít na něco úplně jiného,“ shrnuje podnikatel.

3D tiskárna nejčastěji využívá plastovou strunu namotanou na cívce. Ta se vtlačuje do hlavy s tryskou, ve které se roztaví a postupně se vrstvu po vrstvě nanáší na desku. Takto můžou vznikat průmyslové součástky nebo i protézy. Ve větším měřítku jde tisknout třeba i domy. Existují už i tiskárny na jídlo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 1 hhodinou

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
11:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...