Nálepku nejlepší investice si odnesl ING Invest Prestige & Luxe

Praha - Společnosti Fincentrum a PricewaterhouseCoopers (PwC) dnes vyhlásily investicí roku 2010 fond ING Invest Prestige & Luxe. Fond podle hodnotitelů přinesl drobným investorům nejlepší zhodnocení úspor při nejnižším riziku. Těžil přitom hlavně z oživení trhů v době odeznívání finanční a ekonomické krize a z toho, že sází na luxus. Oblibě fondů vůbec nahrálo také osekání státní podpory stavebního spoření.

K vynikajícím výnosům fondu ING Invest Prestige & Luxe přispělo podle hodnotitelů jeho zaměření na luxus a prestižní spotřebitelský segment. „Dařilo se i dalším fondům s podobným zaměřením,“ podotkl Josef Rajdl z Fincentra. „Všechny firmy, které se zaměřují na horní segment luxusního zboží, ať už jsou to automobily, kabelky, módní zboží, měl naprosto neočekávané výsledky. Jak třeba poptávka v automobilovém průmyslu rostla velice pomalu, luxusní značky jako Ferrari, Maserati a podobně nemají problém s odbytem,“ doplnil partner společnosti PricewaterhouseCoopers Audit Petr Kříž.

Hrubý výnos vítězného fondu činil loni 42,31 procenta, nadvýnos, tedy přidaná hodnota fondu ve srovnání s bezrizikovou investicí na finančním trhu, byl 36,22 procenta.

Rozhovor s Petrem Křížem (zdroj: ČT24)

Oblibě fondů nahrálo osekání stavebního spoření

„Po snížení státní podpory stavebního spoření sledujeme zvýšený zájem o podílové fondy také u spotřebitelů, kteří se doposud spokojili s výnosem stavebního spoření,“ upozornil předseda představenstva skupiny Fincentrum Petr Stuchlík.

Fondům se loni dařilo

Na zhodnocení ve fondech peněžního trhu měla vliv nízká cena peněz na mezibankovním trhu. Plusového zhodnocení tak podle analýzy českého investičního trhu Fincentra, PwC a portálu Investujeme.cz dosáhly většinou fondy s nízkými správcovskými poplatky. Zajímavých výnosů se dostalo také investorům ve smíšených fondech. Některé z nich nabídly v roce 2010 při nižším riziku než akciové fondy velmi zajímavé zhodnocení.

V dalších letech by podle Kříže měla fondům nahrát také implementace důchodové reformy. „Pokud bude skutečně otevřen druhý fondový pilíř, určitě bude řada lidí investovat do nových fondů,“ míní Kříž.

Žebříček Investice roku 2010 srovnává fondy určené pro zhodnocování úspor drobných investorů. Metodiku pro hodnocení a porovnání jednotlivých fondů zpracoval analytický tým společnosti Fincentrum. Jejím jádrem je poměr výnosu a rizika investice.

Vydáno pod