Na zákazníky platí dárky, jsou pak věrní

Praha - Obchodníci se snaží přitáhnout zákazníky, co to jde. Za vyšší útratu jim nabízejí dárek nebo třeba body do věrnostního programu. Těmito taktikami se je snaží nalákat, aby utráceli právě v jejich řetězci. Nejčastěji přitom cílí na děti. Dokážou totiž příbuzné přesvědčit, aby změnili obchod, na který jsou zvyklí.

Nahrávám video
Na zákazníky platí věrnostní bonusy a dárky
Zdroj: ČT24

Třeba k nákupu nad 200 korun dostanou lidé pár papírových kartiček nebo gumové zvíře - vše samozřejmě zabalené, aby nebylo tak jednoduché získat kompletní sbírku. Drobnosti fungují dokonale. „Přišli jsme proto, že chceme ta zvířátka,“ konstatovala zákaznice Jitka Veverková.

Kvůli vnukovi teď nakupuje častěji než jindy a utratí i víc peněz. Není ale sama. Aby dostali dárek, dávají si zákazníci do košíků i zboží, které nutně nepotřebují - jen aby dosáhli na požadovanou částku. A do obchodů míří i úplně noví zákazníci. „Tento typ akcí nám zvyšuje průměrný nákup,“ poznamenala ředitelka marketingu Billa Simona Breenová.

Dárky se nejčastěji podbízejí právě dětem. „Velice často rozhodují o tom, kde se bude nakupovat. Když má obchodní řetězec úspěšnou kampaň, nákup skončí tam,“ uvedl reklamní expert Petr Rydl.

Obchody proto rozdávají plyšáky, kuličky, kartičky nebo oblíbené rozzuřené ptáky z mobilní hry. O kolik se tržby v době dárků zvýší, obchodníci tají. Podle odhadů analytiků to ale v případě úspěšné akce může být až 20 procent.

Někdy dokonce kvůli velkému zájmu lidí dárky došly i mnohem dříve, než obchodníci plánovali - třeba nedávno plyšoví Šmoulové. „My jsme to pak řešili tak, že se ještě objednávalo zboží i dodatečně,“ podotkla mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

A nejde přitom jen o děti. Po bonusu k nákupu touží i dospělí. Ti si za nasbírané body mohou pořídit třeba levnější nádobí nebo se zařadit do slosování o automobil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda na úterý snížila cenové stropy pro pohonné hmoty

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v úterý klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 44,36 koruny, což je o 1,56 koruny méně než v pondělí. Litr benzinu pak budou čerpací stanice moci prodávat maximálně za 41,67 koruny, tedy o 28 haléřů méně než v pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Nejvyšší ceny by měl úřad zveřejňovat minimálně do konce dubna.
před 3 mminutami

ŽivěVláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
03:56Aktualizovánopřed 14 mminutami

Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o čtrnáct procent

Celosvětový odbyt automobilky Škoda Auto se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o čtrnáct procent na 271 900 vozů, oznámil její mateřský koncern Volkswagen. Odbyt celého koncernu však v prvním kvartálu klesl o čtyři procenta na zhruba 2,05 milionu vozů. Důvodem byla zejména slabší poptávka v Číně a Severní Americe.
před 2 hhodinami

Maďarský forint po Orbánově porážce vystoupil na čtyřleté maximum

Maďarský forint se v pondělí vůči euru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, výrazně posilují rovněž maďarské akcie. V nedělních parlamentních volbách opoziční strana Tisza porazila vládní stranu Fidesz dlouholetého maďarského premiéra Viktora Orbána. Vítězství opozice by mohlo Maďarsku obnovit přístup k miliardám eur z fondů Evropské unie, který zablokovaly spory s Orbánem, píše agentura Reuters.
11:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ceny ropy před americkou blokádou Íránu rostou o více než sedm procent

Ceny ropy rostou o více než sedm procent a vracejí se nad sto dolarů za barel. Americké námořnictvo se chystá k blokádě lodí plujících do Íránu a z Íránu přes Hormuzský průliv. To by mohlo omezit vývoz íránské ropy poté, co se Washingtonu a Teheránu o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o ukončení války. Výrazně roste i cena plynu pro evropský trh.
08:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nařídil námořní blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu. Írán obvinil z vydírání celého světa. Námořnictvo má v mezinárodních vodách zadržovat lodě, které zaplatily Íránu mýtné za plavbu průlivem. Íránské revoluční gardy reagovaly, že jakákoliv vojenská plavidla mířící do Hormuzského průlivu budou pokládat za porušení dvoutýdenního příměří s USA a že se s nimi „tvrdě a rozhodně“ vypořádají.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoJe brzy sčítat škody, zaznělo v ekonomické debatě o Íránu

Až několik měsíců může podle expertů trvat návrat cen do normálu po zdražování kvůli konfliktu na Blízkém východě. Uzavřením Hormuzského průlivu skokově zdražila ropa a pohonné hmoty, k nim se přidaly i energie či hnojiva. Podle ekonomky a bývalé české zástupkyně u Světové banky Jany Matesové je nepochybné, že škody budou, je však brzy na to je sčítat. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v Událostech, komentářích z ekonomiky upozornil na to, že se nevytvářely zálohy k trasám, kudy proudily vzácné suroviny. Až nyní se dle něj hovoří třeba o posílení ropovodů. Před velkým dopadem krize na zaměstnance i na celou ekonomiku varoval prezident Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, zmínil také možné zvýšení inflace v případě delšího trvání konfliktu. Pořadem provázely Vanda Kofroňová a Kristina Nováková.
včera v 12:43
Načítání...