Mýtné: Antimonopolní úřad zrušil zakázku ministerstva dopravy pro Deloitte

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil zakázku ministerstva dopravy na poradenství při přípravě veřejné  soutěže na výběr provozovatele mýtného systému. Zakázku za 52 milionů korun zadal začátkem loňského října ministr dopravy Dan Ťok (ANO) bez soutěže společnosti Deloitte. V zatím nepravomocném rozhodnutí navíc úřad ministerstvu nařídil zaplatit pokutu 250 tisíc korun.

Zakázku v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách zadalo ministerstvo v jednacím řízení bez uveřejnění; pro užití daného druhu řízení přitom nebyly splněny zákonem stanovené podmínky, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Současně podle něho zadavatel uzavřel smlouvu, aniž uveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení, ačkoliv podle zákona měl povinnost oznámení uveřejnit.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí a podá proti němu rozklad, uvedl ministr Dan Ťok. Zdržení v přípravě tendru na provoz stávajícího mýtného systému po roce 2016 podle něho způsobily předchozí vlády, které tento problém neřešily. Zmínil také sporné dodatky k původní smlouvě z roku 2006, které znemožnily státu mít celý mýtný systém plně pod kontrolou. 

Problematickými dodatky by se měla zabývat policie. Je tu totiž důvodné podezření, že došlo před lety k trestnému činu.
Dan Ťok

Postup ministra dopravy v této věci kritizoval už dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval, aby se zadávání zakázek bez výběrového řízení zpřísnilo. Vypracováním přísnějších pravidel pověřil začátkem listopadu ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO).

Ministr Ťok tehdy zakázku pro Deloitte hájil tím, že ji zadal kvůli časové tísni, protože v běžné soutěži by nebylo možné stihnout vybrat poradce a následně i provozovatele mýtného systému tak, aby stát mohl bez přerušení vybírat mýto od začátku roku 2017. Koncem minulého roku nicméně ministerstvo připustilo, že soutěž nestíhá a že bude nutné smlouvu s Kapschem bez soutěže prodloužit alespoň o rok a čtvrt.

Smlouva s Kapschem končí letos

Desetiletá smlouva se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy.

Za téměř devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jeho subdodavatelům vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH.