Ministerstvo varuje před kousátky ve tvaru slona a krokodýla

Praha - Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnými vibračními kousátky ve tvaru krokodýla a slona pro děti ve věku do tří let. Podle zjištění kontrolorů totiž jeho vibrace překračují hygienický limit, což může být nebezpečné pro zdraví malých dětí. Výrobcem kousátek je americká společnost Luv N'Care, která je šíří pod značkou Nuby™.

„Na základě měření bylo zjištěno, že naměřené hodnoty vibrací (průměrná hodnota 140,5 dB v případě kousátka “slon„ a 144,4 dB v případě kousátka “krokodýl„) překračují hygienický limit pro vibrace přenášené zvláštním způsobem a způsobují intenzivní kmitání v horní části páteře a hlavy u dospělého jedince,“ uvedl hlavní hygienik Michael Vít. V průběhu několika týdnů jde přitom již o několikáté závadné kousátko, na které Vít, respektive ministerstvo zdravotnictví upozornilo.

Kousátka mohou mít negativní vliv na dětskou kostru

Dodal, že na základě zhodnocení zdravotního rizika při používání vibračního kousátka citlivými skupinami spotřebitelů, zejména kojenci a malými dětmi, pro které je výrobek podle označení určen, bylo posouzeno, že zejména přenosem těchto vibrací na skeletální aparát dítěte může dojít k vážnému poškození jeho zdraví.

Barevná plastová kousátka z Číny jsou určena pro děti do tří let a mají ulevit bolavým dásním při prořezávání zubů. Měkké části kousátek po stisknutí vibrují a masírují dásně.

Kousátko ve tvaru sloní hlavy s kly a chobotem je v modré barvě, přičemž pravé ucho je naplněno žlutým gelem a levé je s fialovými a zelenými pruhy. Na přední straně obalu jsou nápisy Nuby a Jiggle Giggle a komu je výrobek určen. Stejné značení je i na obalu kousátka ve tvaru zeleného krokodýla s fialovozeleným tělem. Jedná se o označení: Kousátko vibrační N 483 (slon, krokodýl), šarže 6.10.2008. Současně je uveden EAN: 048526004836.

Zadní strana obalu obou kousátek je potištěna výhradně cizojazyčnými texty. Je přelepena bílou etiketou s českým názvem výrobku, určením pro děti nad tři měsíce, tvrzením o zmírnění bolesti a svědění při růstu zoubků, návodem k údržbě, zásadami používání výrobku s důrazem na zacházení s bateriemi.