Microsoft oficiálně stáhl odvolání proti rozhodnutí Bruselu

Brusel – Americký Microsoft oficiálně stáhl dvě zbývající odvolání, která podal u soudu první instance Evropského soudního dvora proti rozhodnutím Evropské komise. Obě žádosti souvisely s rozhodnutím Bruselu z roku 2004. Tehdy komise dospěla k závěru, že Microsoft zneužívá dominantní pozice na trhu a uložila mu rekordní pokutu 497 milionů eur s nařízením změnit obchodní praktiky.

Microsoft dnes v tiskové zprávě uvedl, že je pro něj v tuto chvíli důležité soustředit se na naplnění právních povinností a konstruktivní spolupráci s komisí. V prvním případě se firma odvolávala proti pokutě 280,5 milionu eur (přes 7,6 miliardy Kč), kterou jí udělila Evropská komise v červenci 2006 za nedodání informací rivalům. Microsoft ji zaplatil v říjnu toho roku.

Ve druhém případě chtěl Microsoft odvoláním zrušit příkaz komise, aby zpřístupnil výrobcům počítačového softwaru s otevřeným zdrojovým kódem informace potřebné k tomu, aby jejich programy hladce spolupracovaly s operačním systémem Windows. Loni v červenci komise firmu pokutovala dalšími 280,5 milionu eur za to, že se nařízení nepodřídila.

V pondělí Brusel oznámil, že Microsoft souhlasil s tím, že podnikne příslušné kroky, aby vyhověl antimonopolním rozhodnutím Evropské komise. Komisařka pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kroesová to přivítala se slovy, že z opatření budou těžit uživatelé počítačů.