Maloobchodu se v červenci dařilo. Domácnosti neztrácejí chuť utrácet

2 minuty
Události ČT: Tržby v obchodech se opět zvedly
Zdroj: ČT24

Maloobchod si udržoval i v červenci vysoké tempo růstu. Meziročně stouply tržby o sedm procent (bez očištění o kalendářní vlivy). V červnu to bylo přitom o 4,6 procenta. Vyplynulo to ze zprávy Českého statistického úřadu.

Meziročně vzrostly maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy – pracovních dnů bylo letos v červenci o dva více – o 4,6 procenta, v tom za nepotravinářské zboží o sedm procent, za potraviny o tři procenta a za pohonné hmoty o 1,1 procenta. 

Nejvíce se zvýšily tržby za prodej zboží přes internet a zásilkovou službu (o 21,7 %). Vyšší zájem zákazníků zaznamenaly také specializované prodejny s nepotravinářským zbožím. Tržby rostly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 14,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 11,1 %), s oděvy a obuví (o 9,6 %), s potřebami pro domácnost a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (shodně o 7,5 %). 

2 minuty
Maloobchodní tržby v červenci silně rostly
Zdroj: ČT24

Domácnosti jsou tahounem růstu

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler uvedl, že maloobchodní tržby v červenci opět příjemně překvapily: „Letošní dynamika maloobchodních tržeb (bez automobilů) kolem pěti procent je tak prozatím obdobná jako v předchozích dvou letech a ve srovnání s průměrem eurozóny je tak dvojnásobná.“

Zdůraznil, že domácnosti chuť utrácet prozatím neztrácí, ačkoli indikátory důvěry v letošním roce poklesly kvůli obavám ze zpomalování ekonomické aktivity a v průměru se nachází na úrovni roku 2016.

„Domácnosti však nadále těží z přehřátého trhu práce, kde si mzdy udržely i ve druhém čtvrtletí solidní tempo přesahující nominálně sedm procent, a nemají tak prozatím důvod svou spotřebu začít omezovat. Ta tak bude patřit nadále mezi hlavní tahouny růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce, jak jsme viděli již v číslech za první polovinu roku,“ dodal Seidler. 

„Čeští spotřebitelé byli v červenci při chuti. Nakupovali opravdu s vervou, a to nejen typicky letní zboží či služby, jaku jsou zájezdy nebo letní oděvy. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu vzrostly meziročně o sedm procent, nejvýrazněji od ledna 2018,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dodal, že po delší době si obstojně vedl také motoristický segment, který přidal meziročně 4,1 procenta, tedy nejvíce od loňského července.

Jaký bude další vývoj v letošním roce

Také ekonomka Komerční banky Monika Junicke podtrhla, že spotřebitelská poptávka zůstává silná i v druhém pololetí letošního roku. „Je podpořená solidním růstem reálných mezd i velmi nízkou tuzemskou nezaměstnaností.“ Domnívá se však, že v následujícím období se zpomalení české ekonomiky odrazí v růstu mezd a následně i v dynamice spotřebitelské poptávky. 

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček pak soudí, že kvůli zhoršování ekonomického klimatu se u drahých položek dlouhodobé spotřeby může začít projevovat odkládání spotřeby do budoucna. „Tento vývoj byl již zaznamenán u prodejů automobilů, nicméně souhrnné tržby z maloobchodu prozatím hovoří zcela odlišným jazykem,“ uvedl. 

Zprávy ze zahraničí jsou nepříznivé. Bude se dál utrácet?

Analytici upozorňují, že i do českého prostředí budou stále více dopadat nepříznivé hospodářské zprávy ze zahraničí. Německá ekonomika – kam směřuje třicet procent českého exportu – výrazně oslabuje a další evropské ekonomiky zpomalují svůj růst. 

Zakázky německého průmyslu se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 2,7 procenta. Pokles byl výraznější, než se čekalo, hlavně kvůli slabé poptávce ze zahraničí. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že největší evropská ekonomika se i ve třetím čtvrtletí potýká s problémy. 

Například Junicke odhaduje, že za letošek si maloobchodníci v průměru připíší 4,2 procenta oproti loňským pěti procentům, příští rok bude ale dynamika maloobchodních tržeb poloviční. Seidler uvádí, že negativní zprávy ze zahraničí již nyní doléhají na důvěru domácností, která letos poklesla na úroveň roku 2016. České domácnosti zároveň indikují větší chuť spořit, čísla však pokles spotřeby nezachytila. 

Prozatím je dobře, že domácnosti na zprávy přicházející ze zahraničí nereagují přehnaně negativně, protože citelné zpomalení jejich spotřeby by mohlo tuzemskou ekonomiku oslabit.
Jakub Seidler
hlavní ekonom ING Bank

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč doplnil, že situace na trhu práce a s ní související příjmová situace tuzemských domácností jsou příznivé. V tomto smyslu domácnosti nemají ohledně spotřeby důvod dupat na brzdu.

Jáč tak soudí, že spotřeba domácností poroste i ve zbytku letošního roku. „Určité zpomalení tempa růstu je pravděpodobné, zde ale spíše sehraje roli vývoj inflace a její dopad na reálné příjmy domácností. Žádné dramatické zpomalování růstu spotřeby domácností nečekám a pro českou ekonomiku by to ani nebylo žádoucí,“ dodal.

Pro českou ekonomiku je ostatně v situaci zpomalení růstu na našich hlavních exportních trzích žádoucí, aby byl tento výpadek alespoň částečně kompenzován pokračujícím růstem domácí poptávky, kde spotřeba domácností hraje klíčovou roli.
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 9 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 15 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...