Zúžený výběr vánočních dárků už v listopadu trápí některé obchodníky. Nejvíc se nedostatek týká domácích spotřebičů, elektroniky, hraček nebo hudebních nástrojů. Podle mluvčí společnosti Datart Evy Kočicové je například myček na nádobí letos o čtyřicet procent méně než minulý rok. Podle obchodníků za to může kapacita dopravy i nedostatek čipů, které se do těchto produktů používají.
Málo spotřebičů, elektroniky i hraček před Vánoci. Obchodníci se potýkají s nedostatkem čipů i drahou dopravou
„Těžce sehnatelné jsou levné notebooky v ceně do patnácti tisíc korun, výrobci totiž raději instalují omezený počet komponentů do dražších modelů. Průměrná cena levných notebooků vzrostla meziročně z patnácti na sedmnáct tisíc korun, i to přispělo k omezenosti počtu produktů v segmentu deset až patnáct tisíc.
Nízká je i šíře nabídky velkých chytrých televizí, chybí i nové modely iPhonů,“ informovala mluvčí Alzy Daniela Chovancová. Podobně jsou na tom i elektronické hračky. „Interaktivní hračky, stejně jako mobilní telefony nebo notebooky, obsahují čipy,“ doplnila.
Každoročně žádané produkty tak letos mohou v předvánočním čase chybět. A týká se to i domácích spotřebičů. „Nedostupnost je výrazná například v kategorii myček nádobí, ve které jsme aktuálně na zhruba šedesáti procentech naší standardní nabídky,“ uvedla mluvčí Datartu Eva Kočicová. U některých typů myček společnost v online obchodě uvádí dokonce datum dodání až příští rok na jaře.
Podle mluvčí Mall.cz Pavly Hlobíkové se nedostatek dotýká i veškerého příslušenství. „Asie se potýká s nedostatkem výrobních kapacit a čipů, což se u nás promítá do špatné dostupnosti notebooků, ale třeba i tiskáren,“ uvedla.
Potíže zaznamenaly podle marketingového ředitele Kytary.cz Filipa Černého i hudebniny. „Přibližně pětasedmdesát procent výrobců nestíhá plnit své závazky a nejsou schopni dodat dostatečný počet objednaného nebo i zaplaceného zboží prodejcům. Svoji roli hrají i čipy, zejména u elektrických pian, syntezátorů, kytarových multiefektů nebo vybavení pro DJs,“ doplnil Černý.
Na dostupnosti zboží se negativně podepisují celosvětové potíže s dopravou, nedostatek kontejnerů a vysoké ceny dopravy. „Zájem o zboží z Asie je v současnosti extrémní, ale volných kapacit lodní a letecké dopravy je málo. Došlo také k velkému růstu cen námořní dopravy, a to až o desetinásobek. Významně to zvyšuje ceny zboží a v některých případech to způsobuje, že se ho dodavatelé rozhodnou ani nepřivézt,“ potvrdila Hlobíková. Podle mluvčí Datartu Evy Kočicové mají zakázky několikaměsíční zpoždění. „Některé dodávky zboží mají až roční zpoždění. V následujících měsících nelze čekat zlepšení,“ upozornila.