Má volný obchod mezi USA a EU šanci? Trumpův poradce prý považuje rozhovory za mrtvé

Hlavní obchodní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií za mrtvé a za hlavního viníka označil Německo. Informoval o tom list Financial Times. Německá kancléřka Angela Merkelová se ale proti slovům poradce Petera Navarra ohradila. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA.

Peter Navarro, kterého Trump jmenoval do čela Národní rady pro obchod při Bílém domě, označil za jednu z hlavních překážek pro obchodní dohodu mezi USA a EU Německo. To podle něj prostřednictvím „silně podhodnoceného“ eura zneužívá Spojené státy i své partnery z Evropské unie, píše list Financial Times. Euro podle něj funguje jako „tichá německá marka“. Poradce přitom poukázal na soustavně vysoké strukturální přebytky Německa v jeho bilanci obchodní a platební výměny.

Německý ekonomický institut Ifo tento týden předpověděl, že přebytek bilance běžného účtu Německa, který je nejširším ukazatelem obchodní výměny země se světem, se loni vyšplhal na rekordních 297 miliard dolarů (téměř 7,5 bilionu korun). Německo by tak zřejmě předstihlo Čínu a mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě. Největší schodek budou mít naopak podle odhadů Ifo za loňský rok Spojené státy.

Merkelová popřela, že by Německo jakkoli ovlivňovalo Evropskou centrální banku (ECB), jejíž krajně uvolněná měnová politika stojí podle analytiků za dlouhodobě slabým kurzem eura. „Chování ECB nemůžeme ovlivnit. V důsledku toho nemůžeme ani nechceme změnit situaci, jaká je (co se týče kurzu eura),“ řekla Merkelová během návštěvy Švédska.

Angela Merkelová
Zdroj: Hannibal Hanschke/Reuters

Podle mluvčí německého ministerstva financí není fér poukazovat na vysoké německé obchodní a platební přebytky, protože Německo je jen jedna z 19 zemí eurozóny. Podle ní by navíc měly rostoucí ceny ropy vliv nízkého kurzu eura zmírnit, takže německé přebytky by měly letos klesnout.

Kurz eura v reakci na Navarrova slova vůči dolaru vzrostl na osmitýdenní maximum nad 1,08 USD a ještě více se vzdálil čtrnáctiletému minimu 1,0339 USD z počátku ledna. Euro za poslední tři roky ztratilo asi čtvrtinu hodnoty.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců ale dá větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Na protest proti dohodě se již konala řada demonstrací po celé Evropě.

Trump se chce zbavit tichomořské dohody

Trump již minulý týden podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Tuto obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, Kongres USA dokument ale ještě neratifikoval.

V listopadu přitom Jason Furmanne, tehdy ještě jako předseda ekonomických poradců předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, tvrdil, že smlouva TTIP nebyla v USA zdaleka tak kontroverzní jako dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy a asijskými zeměmi. „TTIP je v mnoha věcech pro Spojené státy jednodušší, protože Evropa a USA jsou velmi podobné. Máme stejné hodnoty, podobné instituce, máme na obou stranách vysokou životní úroveň,“ řekl.

Zatímco jednání o TTIP se protahovalo, finišovaly přípravy obdobné smlouvy EU s Kanadou pod názvem CETA, takže ji koncem loňského října na summitu v Bruselu obě strany podepsaly.