Konkurenti Tomi Tour lákají osiřelé klienty

Praha - Zklamaní klienti zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour se začali ve velké míře zajímat o nákup zájezdů u ostatních velkých "cestovek". Někde je čeká až pětinová sleva, jinde si však budou muset zaplatit plnou cenu, jako jediný z velké čtyřky neučinil klientům zkrachovalé Tomi Tour speciální nabídku Fischer. Velkým cestovním kancelářím se totiž v současnosti daří a příliš mnoho volných kapacit nezbývá. ČEDOK i Exim Tours přitom smutným klientům zkrachovalé cestovní kanceláře Václava Fischera připravili až pětinové slevy.

Mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko uvedl, že zákaznické centrum firmy zaznamenalo na 300 telefonátů od klientů Tomi Tour. „Byli jsme schopni uspokojit tak třetinu,“ uvedl Plovajko. Krach Tomi Tour totiž přišel v době, kdy se velkým CK prodej poměrně daří a nezbývá mnoho volných kapacit. Fischer je do konce měsíce téměř vyprodaný. Podobně jako on uvažují i ve Firo-tour. Podle marketingové ředitelky Pavlíny Pešové firma zvažuje pouze možnost, že by zájemci od Tomi Tour mohli doplatit polovinu ceny zájezdu až v říjnu.

Čedok i Exim Tours přichystaly slevy 

Zbylé dvě velké cestovní kanceláře přišly se slevami. Kdo přinese do Čedoku platnou cestovní smlouvu od Tomi Tour, dostane pětinovou slevu, u Exim Tours sleva bude činit 15 procent z katalogové ceny zájezdu nebo 1 000 korun z ceny „last minute“. Jak potvrdil šéf marketingu Eximu Stanislav Zíma, call centrum firmy zaznamenalo od pátečního oznámení o ukončení činnosti Tomi Tour až třetinový nárůst provozu. „Spadlo to do období, kdy nebyl problém s prodeji, takže narychlo navýšit kapacitu není jednoduché,“ uvedl Zíma.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury má zájezd u Tomi Tour koupeno zhruba 10 tisíc lidí. Judita Smatanová, mluvčí Union poisťovny, u které byla Tomi Tour pojištěna, toto číslo nepotvrdila. V zahraničí zůstalo 3 253 klientů, o jejichž repatriaci se nyní pojišťovna stará, po dnešku by měly být doma zhruba dvě třetiny.

Tomi Tour, jejíž tváří byl především podnikatel Václav Fischer, ukončila činnost v pátek v 17:00. O jejích finančních problémech se hovořilo v oboru delší dobu, některé agentury například odmítaly prodávat její zájezdy. Tomi Tour patřila mezi desítku největších českých cestovních kanceláří.

Klienti zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour museli zaplatit poplatek za cestu na letiště.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
11:53Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026
Načítání...