Ke Gunusepecisovým letos Santa netrefí

Atény - Den před Štědrým dnem byl pravděpodobně nejrušnějším nákupním dnem v roce, řecká rodina Gunusepecisových se ale obchodům vyhýbá. Dříve úspěšní obchodníci jsou dnes bez práce a patří k pětině obyvatel země žijících v chudobě. Tamní krize přitom už pátým rokem zvyšuje nejen statistiku nezaměstnanosti, ale i počty sebevražd a sociálních případů.

Gunusepecisovi z Drapetsony v Pirejském regionu mají sedm dětí a oba jsou bez práce - podobně jako 27 procent Řeků. Svoje zelinářství museli před rokem zavřít. „Od té doby, co vstanu, jestli tedy vůbec usnu, tak přemýšlím o tom, jak přežijeme další nový den,“ říká Jorgos Gunusepecis. Sedm dětí spí společně ve dvou pokojích, rodiče v obýváku. Už rok nemají na nájem. Se zimou se u dětí objevily nemoci - topení mají jen jedno a funguje na elektřinu od souseda. „Potřebují bundy, boty. Snažím se ošálit ty mladší a kupovat jim boty za pět eur, ale s těmi staršími to nejde. Chtějí značkové,“ stěžuje si manželka Irene.

Gunusepecisovi nejsou schopní uživit svoje děti a ani dostavět dům. Nikdo z nich nemá zdravotní pojištění. George jako soukromník navíc nedostává podporu v nezaměstnanosti a jeho dluh se stále zvyšuje. Vánoční atmosféru připomíná jen umělý stromek v rohu.

3 minuty
Ke Gunusepecisovým asi letos Santa nepřijde
Zdroj: ČT24

Rodina je jednou z mnohých, která uvízla v začarovaném kruhu chudoby, prohlubujícího se dluhu a nezaměstnanosti. Jejich počet se jen v Pirejském regionu za poslední rok zdvojnásobil. Počet lidí žádajících o pomoc rychle přibývá. Lidé se na sociální služby a nevládní organizace také čím dál častěji obracejí i s žádostí o psychologickou podporu. Nemají naději, že se situace vůbec zlepší. „Před dvěma dny jsme napsali dopisy Santa Clausovi, aby nám přinesl dárky. (…) Nevím jak nebo kde najdeme toho Santa Clause, ale musíme ho prostě najít,“ říká Jorgos.

Trojka mezinárodních věřitelů posílá na pomoc Řecku miliardy eur. Po drastických škrtech, reformách a zvyšování daní by krize měla zmizet. Pro Gunusepecisovi jsou ale vyhlídky na lepší budoucnost stejně nereálné, jako vánoční dárky nebo Santa Claus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 5 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 12 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 12 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánovčera v 14:56

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...