Kde platit daně a pojištění při práci v jiné zemi EU?

Praha – V současné době není zaměstnání v zemích EU nepřekonatelnou překážkou. Období ekonomické krize není sice nejlepším obdobím pro hledání práce, ale rozhodujících je stále několik věcí: umět něco, po čem je za hranicemi poptávka, odvaha pustit se do neznáma, alespoň základní jazykové dovednosti a v neposlední řadě také informace z právně-ekonomické oblasti. Právě posledně uvedené je velice důležité a pro zájemce o zaměstnání v zahraničí to nejméně známé. Jedním z hlavních problémů je to, kde budeme danit své příjmy, a právě na to se v tomto článku podíváme.

Země, ve které nakonec budeme danit své příjmy z práce v zahraničí, do značné míry ovlivní, jak moc na daních zaplatíme. Daňová problematika je totiž v rámci Evropské unie plně v kompetenci jednotlivých členských zemí, a tak se daňové předpisy i sama výše daně mnohdy liší.

Kde danit příjmy ze zahraničí?

Pokud je vaše bydliště (nemusí jít o trvalý pobyt, jde o to, kde máte byt, kde bydlíte) v Česku nebo se zde zdržujete alespoň 183 dní v roce, jste pro daňové účely považováni za české daňové rezidenty. To znamená, že v českém daňovém přiznání uvádíte své celosvětové příjmy (z ČR i ze zahraničí). V zahraničí vaše mzda podléhá tamnímu systému zdanění a srážkám zdravotního a sociálního pojištění, bez ohledu na vaši rezidenci nebo nerezidenci.

Firma
Zdroj: ČT24

Aby vaše příjmy nebyly zdaněny dvakrát, existuje Smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou má ČR s konkrétní zemí a která tomuto zdanění zabraňuje. Smlouvu o zamezení dvojího zdanění má ČR se všemi zeměmi EU, ale například i s Norskem, Islandem. Lucemburskem a Švýcarskem. Je potřebné znát text konkrétní smlouvy a mít k dispozici od zahraničního finančního úřadu potvrzení o zaplacené dani a také o zaplaceném sociálním a zdravotním pojištění. Text smlouvy je důležitý i pro správné posouzení otázky rezidence, a tedy nároku země na zdanění příjmů. Je tedy pravděpodobné, že kdo dlouhodobě žije a pracuje v jiném státě, bude v tomto státě podávat daňové přiznání.

Pro vyloučení dvojího zdanění se v zásadě používají dvě metody: metoda zápočtu a metoda vynětí. Výpočet je součástí daňového přiznání (včetně přílohy číslo 3) a je lepší svěřit tuto práci odborníkovi.

Nezapomeňte se před odjezdem do zahraničí odhlásit z českého pojištění

Před nástupem do zaměstnání v jiné zemi je český občan povinen se odhlásit z českého systému sociálního a zdravotního pojištění. V jiné zemi je nutné se přihlásit na finančním úřadu a ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Při návratu platí opět odhlašovací a přihlašovací povinnost. Je důležitá schopnost doložit české pojišťovně dobu a placení pojištění v jiné zemi.

V případě ztráty práce v jiném státě má občan právo na dávky v nezaměstnanosti ve státě, kde byl zaměstnán, a to v rozsahu platném v dané zemi. Dávky může ale vyplácet i český úřad práce. Je ovšem nutné doložit dobu zaměstnání a pojištění v jiné zemi.

Přeshraniční zaměstnání

Poněkud zvláštní kapitolou je tzv. přeshraniční pracovník. Jde o situaci, kdy občan pracuje (jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná) v jiném státě a denně nebo jednou za týden se vrací do státu, kde má bydliště. Z hlediska daní a pojištění ovšem nejde o nic zvláštního. Zdravotně i nemocensky je pojištěn v zemi, kde pracuje, i způsob zdanění příjmů je stejný, jak je uvedeno výše v textu. Vždy ale záleží na konkrétní smlouvě mezi dvěma státy, která řeší tuto problematiku.

Pro získání dalších nezbytných informací před zahájením práce v zahraničí rozhodně zájemcům doporučuji využít služby sítě EURES. Jejím základním posláním je umožnit volný pohyb pracovních sil v mezinárodním měřítku. Naleznete zde například databázi volných pracovních míst, databázi životopisů, které jsou k dispozici možným zaměstnavatelům, dále databázi životních a pracovních podmínek v zemích EU a další užitečné informace. Součástí sítě EURES jsou i úřady práce, které mohou zájemci poskytovat i podrobnější informace než jsou v EURESu nebo zprostředkovat konzultace s poradci. Portál EURESu mohou využít i zájemci o letní brigádu nebo o sezonní práci v zahraničí. Dostanou aktuální informace a mohou ušetřit značné peníze za poplatky vybírané někdy neseriózními soukromými agenturami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
před 9 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 9 hhodinami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 13 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
včera v 15:25

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
včera v 06:00

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...