Každé čtvrté seniorce, která žije sama, hrozí chudoba. Oproti mužům mají ženy menší důchody

Chudobou je v Česku ohrožena více než čtvrtina seniorek nad 65 let, které žijí samy, ze seniorů to přitom je devět procent. Na základě dat z evropského statistického úřadu (Eurostatu) to v úterý sdělila Taťána Gregor Kuchařová, jejíž nadace se práci se seniory věnuje. Průměrný starobní důchod českých žen je o více než 2000 korun nižší než mužů. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je narovnávání odměňování žen a mužů jednou z priorit současné vlády.

„Genderová nerovnost je úzce spojená s chudobou ve stáří. Nejviditelnější je to u ohrožení chudobou u jednočlenných domácností. Z dat Eurostatu vyplývá, že u jednočlenných domácností nad 65 let hrozí chudoba 26 procentům žen a devíti procentům mužů,“ řekla Kuchařová, která se účastní jednání komise OSN pro postavení žen. 

Seniorky podle loňských dat ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR pobíraly téměř pětinu příspěvků na bydlení. Dávku, na kterou mají nárok ti, jimž na bydlení nestačí 35 procent příjmu v Praze a 30 procent příjmu jinde, jich dostávalo víc než 35 900. Senioři obou pohlaví jich pobírali čtvrtinu.

  • České ženy mají o 18 procent nižší důchody než muži. Podle údajů odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR byl průměrný starobní důchod 12 661 korun u mužů a 10 400 korun u žen.

Nerovnost příjmů podle Kuchařové vzniká už nástupem ženy na mateřskou dovolenou. „Ženy do 30 let vydělávají o 10 procent méně než muži na stejných pozicích. V dalších věkových kategoriích je to 22 procent, u vysokoškolsky vzdělaných 29 procent,“ uvedl Pelikán.

Chce podporovat možnost rovnoměrněji rozdělit rodičovské povinnosti mezi ženy a muže a také možnost zkrácení doby, po kterou pečuje rodič doma o dítě. Na rodičovskou dovolenou v Česku odchází 1,9 procenta mužů.

Načítání...