Johnson & Johnson bagatelizoval nebezpečí závislosti na opioidech. Zaplatí za to Oklahomě 572 milionů dolarů

2 minuty
Johnson & Johnson bagatelizoval nebezpečí závislosti na opioidech
Zdroj: ČT24

Jeden z největších výrobců léků na světě Johnson & Johnson musí zaplatit americkému státu Oklahoma 572 milionů dolarů. Firma podle verdiktu bagatelizovala nebezpečí závislosti na opioidech. Výrobce takové obvinění odmítá. Nejde o první podobný případ, soudy řeší tisíce dalších žalob. Ve Spojených státech denně zemře kvůli závislosti na této látce, která se používá mimo jiné na zmírnění bolesti, až 140 lidí.

První z asi dvou tisíc občanských žalob skončila pro jednoho z největších výrobců léků na světě lépe, než se očekávalo. Musí zaplatit státu Oklahoma necelých 600 milionů dolarů. Žalobce požadoval 17 miliard. „Tato částka na úhradu nároků proti firmě Johnson & Johnson se odvíjí od důkazů a požadavků, které byly předloženy u soudu,“ konstatoval soudce Thad Balkman.

Oklahomská prokuratura obvinila společnost z vedení podvodné kampaně, která prý vedla k vymývání mozků. Podle obžaloby firma hrála roli v jedné z nejhorších krizí ve zdravotnictví v historii a podílela se na vyvolání vlny závislostí na syntetických opioidech. Společnost údajně tlačila na lékaře, aby návykové látky předepisovali i dětem.

„S tímto případem jsme museli vyjít na světlo, nemohli jsme jen tak sedět. V posledních dvaceti letech vzrostlo užívání návykových léků až desetkrát. A patnáctkrát více lidí na předávkování zemřelo. Takže není pochyb o tom, že tyto společnosti věděly, co dělají. Jen nechtěly přijít o zisk,“ uvedl žalobce státu Oklahoma Mike Hunter. 

Firma Johnson & Johnson s rozhodnutím soudu nesouhlasí.  „Soucítíme se všemi, kteří trpí při užívání návykových látek. Ale tato firma nezpůsobila žádnou závislost ve státě Oklahoma nebo kdekoli jinde ve Spojených státech,“ sdělila její právnička Sabrina Strongová.

6 minut
Primář Petr Popov: Růst závislostí na opioidech pozorujeme i v Evropě
Zdroj: ČT24

Desítky tisíc mrtvých

Podle žaloby firma narušila veřejný pořádek, a to ji podle BBC může v příštích dvaceti nebo třiceti letech stát přes 17 miliard dolarů. Přitom žalobám čelí i další farmaceutické firmy. Kvůli závislosti na opioidech ve Spojených státech denně zemře na 140 lidí.

„Zneužívání opioidů je zákeřná epidemie, která vznikla především kvůli přehnanému předepisování silných opioidů všude v Americe,“ řekl už dříve CBS John Martin z amerického protidrogového úřadu (DEA).

„Farmaceutické firmy jsou orientovány na zisk, takže udělají všechno pro to, aby co nejvíce prodávaly. Ale bez dalších stupňů, včetně lékařů, kteří tyto léky předepisují často neuvážlivě, by tento problém nevznikl,“ potvrzuje primář Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov.

„Jsou to extrémně účinné léky, což je právě to riziko. Velmi rychle odstraní bolest a navíc mění náladu. Takže lidé, kteří je užívají z jiného důvodu, než je právě tlumení bolesti, si mohou rychle vypěstovat návyk,“ upozornil Popov. Podle něj se nárůst závislostí na opioidech začíná projevovat už i v Evropě.

Podle statistik Národního ústavu zdraví (NIH) zemřelo v roce 2017 na předávkování 70 tisíc Američanů, přitom 47 tisíc z nich kvůli opioidům. Americký prezident Donald Trump v roce 2017 prohlásil situaci za národní krizi veřejného zdraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 5 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...